Arkeolog Olmak İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Her mesleğin bazı gereklilikleri vardır. Bir mesleğin gerektirdiği nitelikleri taşıdığınız zaman o meslekte başarılı olmanız daha olasıdır. Meslekte başarılı olmak da genel olarak hayatta başarılı olmak ve mutlu olmak anlamına gelir. Bu yazıda arkeolog olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Arkeolog olmak için her mesleğin gerektirdiği mesleği sevmek, çalışkan olmak gibi ortak nitelikler vardır. Ancak bunun yanında arkeolojiyle doğrudan ilişkili bazı nitelikler de gereklidir.

arkeolog olmak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir

Arkeoloji İçin Gereken Temel Nitelikler

Aşağıdaki özellikler arkeolog olmak için en temel özelliklerdir:

  • Merak duygusu
  • Araştırmaya heves
  • Yabancı dil
  • Çalışkanlık ve inatçılık

Şimdi bunları tek tek ele alalım.

Merak Duygusu

Arkeolog olmak için sahip olunması gereken en önemli özellik merak duygusudur. Tarihe, geçmişe ilgi ve merak olmazsa arkeolojiyle ilgili hiçbir şey yapılamaz. Arkeoloji meslek olarak büyük oranda keşfetmeye ve öğrenmeye yöneliktir. Basit bir bilgi için bazen çok uzun çalışmak gerekir. Merak ve ilgi olmazsa bu emeği göstermek imkansızdır.

Tarihe olan ilgi doğuştan gelebildiği gibi zamanla artabilir de. Ancak tarih okuduğunuzda dahi bu ilgi uyanmıyorsa doğuştan ilgisiz de olabilirsiniz. Herkesin merak duyduğu şeyler farklı olduğu için arkeolojinin alanına giren konularda meraklı olup olmadığınızı anlamalısınız.

Arkeolojide yakın tarihten daha sık olarak çok eski tarih incelenir. Dolayısıyla çalıştığınız konular binlerce yıl öncesine ait olacaktır. Bu konulara da ilgi duyuyor olmalısınız.

Araştırmaya Heves

Bir konuya merak duymak tek başına yeterli değildir. Çünkü hazır gelen bilgiye de meraklı olabilirsiniz. Arkeolojide bilgiyi araştırarak ve emek vererek bulursunuz. Bilgiyi kendinizin bizzat elde etmeye hevesli olması başka bir özelliktir.

Araştırmacı ve sorgulayan bir ruh herkeste olmaz. İyi bir arkeolog olmak için araştırmacı yönünüzün ön planda olması gerekir. Çünkü arkeolojide bilgiyi tüketmek yerine üretmeye çalışıyorsunuz.

Eğer merak ettiğiniz bir konudaki bilgiyi elde etmek için hemen harekete geçiyorsanız ve bilgiyi elde edene kadar vazgeçmiyorsanız sizde bu araştırmacı ruh var demektir.

Yabancı Dil

Bütün bilimsel çalışmalarda İngilizce başta olmak üzere yabancı dil gereklidir. Ancak arkeolojide bu daha da ön plandadır. Çünkü arkeoloji tamamen evrensel bir çalışma alanıdır. Arkeolojik bilgiye ulaşacağınız kazının dünyanın neresinde olacağını bilemezsiniz.

Tarih boyunca toplumlar hep hareket halinde olmuştur. Dolayısıyla toplumlar farklı yerlerde yaşamışlardır. Bu nedenle insanların tarihleri de birçok farklı alanda kesişmiştir. Yabancı dil bilgisi olmadan arkeolog olmak imkansızdır. Herhangi bir yerde yeni bulunan bir bilgiye anında erişemezseniz günceli yakalayamazsınız. Yabancı diliniz yoksa arkeoloji dünyasının dışında kalırsınız.

Yabancı dilde İngilizce çok önemlidir. Ancak bunun yanında özel çalıştığınız bir alanda farklı bir dil gerekliyse o dili de öğrenmeye çalışmalısınız.

Çalışkanlık ve İnat

Arkeoloji araştırmaları ciddi iş gücü gerektirir. Masa başında çalıştığınız kadar sahada da fiziksel olarak çalışmanız gerekir. Dolayısıyla çalışkan olmayan üşengeç bir insan değil, çalışmaya yatkın biri olmalısınız.

Bazı çalışmalar çok uzun sürer ve bazen bunlardan sonuç dahi alamazsınız. Dolayısıyla bilimsel inadınız olmazsa istediğinizin kaybolması ve vazgeçme güdüsü devreye girecektir. Bütün bilimsel çalışmalarda gerekmekle birlikte arkeoloji gibi çok emek gerektiren alanlarda çalışkanlık daha ön planda bir niteliktir.

Yukarıda sıraladığımız özellikler arkeolog olmak için sahip olunması gereken temel özelliklerdir. Bunlar olduğu sürece arkeolojide başarılı olma şansınız artar. İlgiliyseniz arkeolog nasıl olunur ve arkeolog olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir başlıklı içeriklerimizden yararlanabilirsiniz.

Leave a Comment