Teknik Direktör Nasıl Olunur?

Futbola sporcu olmaktan çok teknik açıdan ilgi duyanlar için teknik direktörlük çıkılabilecek en yüksek seviyedir. Bu yazıda ilgi duyanlar için teknik direktör nasıl olunur konusu üzerinde durmaya çalışacağız. Aslında futbol dışında da teknik direktörlük vardır ancak bu kavram daha çok futbol takımı başında duran hocalar için yaygınlaşmıştır. Siz de teknik direktör olmak istiyorum dediğinizde büyük olasılıkla futbolda teknik direktörlüğü kast ediyorsunuzdur.

Teknik direktörlükle ilgili en büyük sorun ülkemizdeki çoğu başarılı teknik adamın eski futbolcu olmasıdır. Dolayısıyla böyle düşünüldüğünde teknik direktör olmak için futbolcu olmak şarttır gibi bir anlayış meydana geliyor. Böyle olunca da teknik direktör nasıl olunur sorusunun cevabı aslında futbolcu nasıl olunur sorusundan geçiyor. Bu yaklaşım doğru değildir ve değişmelidir. Futbolcu olmadan da teknik direktör olunabilir.

Futbolda başarılı ülkelere baktığımızda futbolcu olmayanların da teknik direktör olduğunu görüyoruz. Bunun en bilindik örneği Jose Mourinho‘dur.  Mourinho en başarılı teknik direktörlerden biri olarak gösterilir. Kendisinin futbol kariyeri çok kısa ve başarısızdır. Yani futbolcu değil, tam anlamıyla teknik direktördür.

teknik direktör nasıl olunur

Futbolcu olmadan teknik direktör olmak istiyorsanız yapmanız gereken şey gereken temel eğitimleri alarak işe başlamaktır.

Teknik Direktörlük İçin Gereken Eğitim

Teknik direktör olmak için ne okumak lazım ya da hangi üniversite bölümü okunmalıdır şeklinde yaygın sorular bulunuyor. Teknik direktörlüğün doğrudan örgün bir okulu bulunmuyor. Ancak ille de üniversite okuyacağım diyorsanız herhangi bir spor yüksek okulu ya da beden eğitimi gibi lisans bölümlerini okuyabilirsiniz.

Ancak lise ve üniversite eğitiminiz ne olursa olsun iş futbol teknik direktörlüğüne gelince alana özel eğitimler devreye gidiyor. Bu eğitimler de kurslardır. Bu alanda eğitim veren çeşitli kurumlar bulunuyor. Ancak bunlardan en önde geleni elbette resmi kuruluş olan Türkiye Futbol Federasyonunun kurslarıdır. TFF kursları teknik direktör yetiştirmek için oldukça önemli kurslardır. Bu kursları TFF’nin resmi sitesinden takip edebilir veya bilgi için federasyonla iletişim kurabilirsiniz.

Özellikle futbol kariyeri olmayan fakat teknik direktör olmak isteyenler için teknik direktörlük kursları ve sertifikaları hayati öneme sahiptir. Hangi mesleği yaparsanız yapın o mesleğin teorik eğitimini hafife almamalı ve işin tekniğini düzgün bir şekilde öğrenmeye çalışmalısınız.

Futbolculuk kariyeri olan ya da başka alanlarda spor geçmişi olanlar ilgili federasyona başvurarak sınavlara girer ve lisans alırlar. Siz de aslında eğitim alarak bu lisansları aynı şekilde elde etmeye çalışıyorsunuz. Arada çok büyük bir fark bulunmuyor.

Eğitim alırken spor psikolojisi, antrenörlük, sporun teknik ve anatomik özellikleri, sporcu beslenmesi gibi birçok ders alacaksınız. Bu da sizin için profesyonelliğe geçişte iyi bir alt yapı sağlayacaktır.

Kendini Göstermenin Önemi

Arkasında bir futbol kariyeri olan teknik direktörler elbette hep bir adım önde oluyorlar. Çünkü isimleri biliniyor ve iyi takımları çalıştırmak için önlerine çok fırsat geliyor. Sizin ise futbol kariyeriniz yok. Yani sporcu olmadan teknik direktör olmak istiyorsunuz. Öyleyse daha çok çalışmalı ve kendinizi göstermelisiniz.

Burada yapmanız gereken en alt düzey bir takımdan başlamak ve başarınızı ispat etmektir. En alt düzey dediğimiz şey bir küçük kulübün ya da spor okulunun çocuk kadrosu olabilir. Buralarda görev yapacaksınız ve hangi takımı çalıştırırsanız çalıştırın işinizi tam bir ciddiyet ve adanmışlıkla yapacaksınız. Aynı zamanda daha iyi takımlar için fırsatları kollayacak ve kendinizi göstereceksiniz.

Teknik direktörlükte yükselmek ve başarılı yerlerde olmak aslında diğer çalışma alanlarına benzemektedir. Başarılı olmak ve kendini ispatlamak yükselmenin anahtarıdır. Dolayısıyla siz lisansınızı alır almaz elbette çok iyi bir yerden başlamayacaksınız. Ancak bu işi seviyorsanız ve meslek olarak bunu yapıyorsanız bu alanda iş arayacak ve istihdam bulmaya çalışacaksınız.

Futbol kariyeri olmayan teknik adamların avantajı daha küçük takımlara da kolaylıkla adapte olmaktır. Özellikle başarılı bir kariyeri olan sporcuların daha alt düzey takımların başında durması daha zordur. Siz bunu avantaja çevirmeli ve çalıştığınız yerde örnek bir iş ortaya koymalısınız.

Demek ki teknik direktör olmak isteyen birinin önce eğitim alması sonra da küçük bir yerden başlayarak kendini gösterip adım adım kariyerini ilerletmeyi hedeflemesi gerekiyor.

Teknik Direktörlerin Görevleri

Teknik direktör nasıl olunur anlattık. Özellikle futbolcu olmadan futbolda teknik direktör olmak konusu üzerinde yeterince durduk. Şimdi de teknik direktör tam olarak ne iş yapar onun üzerinde duralım. Konuyu anlatırken genellikle hedef futbol olduğu için onun üzerinde daha fazla duruyoruz. Ancak aynı temel sistem diğer spor branşları için de geçerlidir.

Teknik direktörün görevleri maddeler halinde şöyle sıralanabilir:

  • Çalıştırdığı sporcuların ya da takımın saha içinde ve dışında yapacakları her türlü çalışmayı organize eder ve yönetir.
  • Takım ve sporcular için eğitim programı hazırlar ve bunu uygular.
  • Spor karşılaşmalarında başarının elde edebilmesi için gerekli analizleri yapar ve stratejiyi ortaya çıkarır.
  • Sporcuların bireysel gelişimini sağlamasına yardımcı olur.
  • Sporcuların yetenek ve özelliklerini analiz ederek onlardan maksimum faydayı elde edebilecek bir takım meydana getirir.
  • Takımın ve sporcunun yanında olarak spor için gerekli moral ve enerjinin meydana gelmesine katkı sağlar.
  • Takım ve sporcularla ilgili o alandaki kararları verip plan doğrultusunda yöntemleri uygular.

Bu görevlere baktığımız zaman anlıyoruz ki teknik direktörlüğün altında ciddi bir bilgi alt yapısı ve tecrübe yatmaktadır. Bilgileri iyi öğrenip bunu tecrübeyle taçlandırmak teknik direktörlük mesleğinin anahtarıdır.

Leave a Comment