Araba ile İlgili Meslekler

Arabaları birçoğumuz çok seviyoruz. Bazılarımız büyüyünce de arabaları meslek haline getirmek istiyor. Dolayısıyla araba ile ilgili hangi mesleklerin yapılabileceğini görmek gerekiyor. Bu yazıda araba ile ilgili meslekler listesi hazırladık. Ayrıca bu mesleklerden en önde gelenlerini sizin için kısaca açıkladık.

Araba ile ilgili meslekler listesi şöyle sıralanabilir:

 • Araba tasarımcılığı
 • Otomotiv mühendisliği
 • Araba teknisyenliği
 • Otomobil yazarlığı
 • Ehliyet kurs eğitmenliği
 • Direksiyon eğitmenliği
 • Araba tamirciliği
 • Yarış pilotluğu
 • Galericilik
 • Araç satış ve pazarlama sorumlusu
 • Özel şoförlük
 • Taksicilik
 • Valelik
 • Otopark personeli/işletmecisi
 • Araç kiralama firması personelliği

Bunların dışında makine mühendisliği ya da araç yedek parça satıcılığı gibi çeşitli meslekler de arabayla ilgili meslekler olarak sınıflandırılabilir. Ancak biz burada en çok akla gelenleri sıraladık.

Araba ile ilgili meslekler

Otomotiv Sektöründeki Başlıca Meslekler

Otomotiv sektöründe birbirinden farklı çok meslek bulunmaktadır. Her ülkede milyonlarca araç olduğunu ve bunların sürekli yenilendiğini düşünürseniz bu sektörün ne kadar büyük bir iş alanı olduğunu kendiniz de görebilirsiniz. Dolayısıyla içerisinde arabaların olduğu çok ilginç meslekler vardır.

Araç test sürücülüğü ya da yarış pilotluğu ya da filmlerde dublör sürücülük gibi ilginç meslekler bu alanda vardır. Bu tarz ilginç meslekleri de tercih edebilirsiniz. Ancak ilginç meslekten ziyade ayakları yere basan bir iş istiyorum da diyebilirsiniz.

Araba Tasarımcılığı

Arabaların üretilmesinde birçok safha vardır. Günümüzde görselliğin pazarlamada çok aktif bir rol oynadığını düşünürsek tasarım çok önemli hale gelmektedir. Arabaların tasarımlarını bu alanda uzmanlaşmış ve yetenek sahibi insanlar yapar. Sizler de arabalarda daha çok görsel yönle ilgiliyseniz tasarımcılık size göre olabilir.

Unutmamak gerekir ki tasarım işi sadece basit çizimlerden ibaret değildir. Görselliğin yanında kullanıma uygunluk gibi çeşitli faktörler de bir arabanın tasarımını daha iyi hale getirebilir. Dolayısıyla araba tasarlamak için hem yaratıcı görsel zeka hem de teknik anlamda beceri gerekir. Ayrıca günümüzde bu tür çizimler artık elle değil bilgisayar desteğiyle yapılmaktadır. Yani bu alanda da kendinizi geliştirmeniz gerekecektir.

Otomotiv Mühendisliği

Otomotivin üretilmesi bir mühendislik işidir. Bunu daha önceleri makine mühendisleri yaparken zamanla otomotiv üzerine uzmanlaşmış yeni bir dal ortaya çıkmıştır. Otomotiv mühendisleri arabalar başta olmak üzere bütün kara taşıtlarıyla çeşitli açılardan ilgilenirler. Hem teknik bir mühendislik alanı olması hem de arabayla doğrudan ilgili olması açısından araba sevenlerin tercih edebileceği meslekler arasında yer almaktadır.

Eğer otomotiv mühendisi olmak istiyorsanız, sadece arabaları sevmek yeterli olmayacaktır. Bunun yanında matematiksel ve teknik yönünüzün de kuvvetli olması gerekir.

Araba Yazarlığı

Günümüzde neredeyse her alanda sadece uzmanlaşarak yazı yazmak ve yayın yapmak mümkündür. Araba yazarlığı da bugün hem yazı yazmak hem de videolu yayın yapmak şeklinde gelişim göstermiş bir alandır. Yazarlıktan para kazanmak için ise ciddi miktarda uzman olmak gerekir.

Eğer yazdıklarının diğer insanların tercihlerini etkileyecekse ve verdiğiniz bilgiler diğer araba meraklıları için takibe değer görülecekse bunu meslek olarak düşünebilirsiniz. Araba yazarlığı her yönüyle araba konusunda bilgili olmayı gerektirir. Bunun için de gerçekten arabalara karşı tutkulu olmak gerekir.

Araba Teknisyenliği

Eğer araç tamir etmeyi ve ellerinizle araca dokunmayı seviyorsanız bu alan size göredir. Aslında araba teknisyenliği tamirciliği de bir yerde kapsamaktadır. Özel bir serviste her türlü tamir işlerinde çalışabilirsiniz. Eğer özel bir tamircide tamirci olacaksanız muhtemelen çıraklıktan yetişmeniz gerekir.

Eğer iyi bir resmi serviste çalışmak istiyorsanız da teknik bir okulu bitirmeniz ve kendinizi geliştirmeniz gerekir. Eğer teknisyen olacaksanız bu işin okulunu okumanızı ve profesyonel bir serviste çalışmayı hedeflemenizi tavsiye ederiz.

Araç Satış Danışmanlığı

Araç satış danışmanlığı tamamen satış ve pazarlama ile ilgilidir. Bunu geliştirdiğiniz zaman bir satış firmasında yönetici olmaya kadar yükselirsiniz. İşi iyi öğrenirseniz ve biraz da sermaye elde ederseniz zamanla kendi oto galerinizi açarak galericiliğe geçiş yaparsınız.

Araç satışı ticaret işidir. Dolayısıyla hem arabayla hem de ticaretle ilgili bir meslektir. Ancak dışarıdan görüldüğü gibi kolay bir iş değildir. Bir aracı pazarlamak için de mutlaka araçlar hakkında iyi derecede bilgi sahibi olmanız gerekir.

Yukarıda sıraladığımız meslekler ilk akla gelen arabayla ilgili mesleklerdir. Hangi işi yaparsanız yapın, bir şeyi tutkuyla yapar ve o işi iyi öğrenirseniz bunu meslek haline getirip para da kazanabilirsiniz. Önemli olan yaptığınız işi en iyi yapmayı ilke edinmektir.

One Thought to “Araba ile İlgili Meslekler”

 1. İsmail Cerbeci

  Yazıyı okuyunca şunu fark ettim ki arabalar artık hayatımızın en temel parçası haline gelmiş. 150 yıl önce olmayan bu motorlu araçlar hem hayat içerisinde vazgeçilmez durumda hem de birçok kişinin gelir kapısı halini almış.

Leave a Comment