Aşk-ı Memnu Roman Özeti, Kişileri, Konusu

aşk-ı memnu

Aşk-ı Memnu özet

Aşk-ı Memnu özeti, kısaca özellikleri, kişileri, türü, incelemesi, yazarı kimdir gibi soruları içeriğimizde bulabilirsiniz.

Aşk-ı Memnu Kahramanları

Romandaki kişileri şöyle sınıflandırabiliriz:

Melih Bey takımı: Firdevs Hanım ve Kızları Bihter ile Peyker…,

Adnan Bey ve çevresi: Nihal, Bülent, Behlül…;

Yabancılar ve Beyoğlu çevresi: Matmazel de Corton…;

Hizmetkârlar: Beşir, Şakire Kalfa…

Bihter: Romanın başkahramanı, Firdevs Hanım’ın yirmi iki yaşındaki küçük kızıdır.

Nihal: Adnan Bey’in 13-14 yaşında takdim edilen kızıdır.

Adnan Bey: Kırk beş yaşlarında Boğaziçi’ndeki yalısında ailesiyle yaşayan zengin, güngörmüş ve olgun bir İstanbul beyefendisidir.

Behlül: Adnan Bey’in yirmi bir yaşındaki hercai, alafranga yaşamayı seven, gezmeyi tozmayı seven yeğenidir.

Firdevs Hanım: Bihter ve Peyker’in annesidir. Gezmeye düşkün, hafifmeşrep biridir.

Peyker: Firdevs Hanım’ın 25 yaşındaki kızıdır.

Bülent: Adnan Bey’in oğludur.

Matmazel de Cour ton: Nihal’in mürebbiyesidir.

Beşir: Yalının siyahi uşağıdır. Nihal’e ümitsizce âşıktır ve hassas bir kişilik olarak Nihal’e benzer.

OKU  Klasisizm Nedir? Klasisizm Genel Özellikleri

Aşk-ı Memnu Özellikleri

aşk-ı memnu

Aşk-ı Memnu, “yasak aşk” anlamına gelir. Halit Ziya’nın en başarılı romanı olarak kabul edilir. Romanda, Adnan Bey’in yaşça kendisinden oldukça küçük, genç ve güzel eşi Bihter ile yeğeni Behlül arasındaki evlilik dışı ilişki konu edilir. Yazar, “… Aşk-ı Memnu’da, XIX. yüzyılın sonunda yaşayan zengin ve aylak bir toplum katının yaşam biçimini; varlıklı, geleneksel Türk aile sinin “Batılı” yaşama biçimi etkisi altında çözülüp altüst oluşunu, yozlaşmasını; bu toplum katının yaşadığı ve eğlendiği yerleri (Konaklar, Yalılar, Boğaziçi, Büyükada, Göksu, Concordia, vb.) birey olarak bütün somurtkanlıklarıyla bu toplum katının insanlarını, bu insanın sorunlarını, dünyaya ve insana bakış açılarını, bu insanlar arasındaki ilişkileri anlatıyor.”

Aşk-ı Memnu Özet

Boğaziçi’nde, kızı Nihal ve oğlu Bülent’le varlık içinde yaşayan dul Adnan Bey, orta yaştayken bir kez daha evlenmek ister. Adnan Bey’in eş adayı, yine Boğaziçi’nde hoppa yaşantısıyla tanınmış Firdevs Hanım’ın küçük kızı Bihter’dir. Bu evlilik önerisini kendisini beklemiş Firdevs Hanım’ın itirazlarına rağmen, Adnan Bey yalısının hanımefendisi olmak Bihter’e çekici gelecek, aradaki yaş farkını önemsemeyecektir. Zaman ilerledikçe Bihter konakta çoğu kişi tarafından sevilmemeye başlar. Nihal, konak çalışanları, hizmetçiler. Bu arada kendisine yakınlık gösteren bir kişi olur, o kişi Behlül’dür. Asıl olaylar şimdi başlayacaktır, konak artık büyük entrika ve oyunlara sahne olmaya başlayacaktır.

OKU  Don Kişot (Don Quijote) Roman Özeti

Durumdan habersiz Adnan Bey, mürebbiye Matmazel de Courton’un eğittiği Nihal’i Behlül’e denk görmektedir. Habeş Beşir’le birlikte Büyükada’ya, halasının yanına giden Nihal, Behlül’ün sevgisine orada bir süre kapılır. Terk edildiğini anlayan Bihter için hiçbir yaşama isteği kalmamıştır. Hayattan, gençlikten ve kızından öç almak isteyen Firdevs Hanım’ın dokundurmaları, Behlül’ün kayıtsızlığı, derin cinsel yalnızlık Bihter’i ölüme sürükleyecek, genç kadın intihar edecektir. Bu olaydan sonra Behlül ortadan kaybolur; Nihal’e için için âşık veremli Beşir ölür; Firdevs Hanım, büyük kızı Peyker ve damadı Nihad Bey aradan çekilirler. Adnan Bey ile kızı Nihal baş başa kalmışlardır. Bihter’in intiharı örtülmüş, Beşir’in ölümü uzak bir hatıra olmuştur. Roman, yalıdaki eski güzel günlerin tekrar yaşanabileceği dileğiyle son bulur.

Leave a Comment