Psikoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Eşit ağırlık öğrencilerinin en çok kazanmak istediği bölümler arasında psikoloji bölümü yer alıyor. Ancak iş bulma kaygısı hem tercih edecek öğrencilerde hem de psikoloji okuyan öğrencilerde ciddi bir stres faktörü olabiliyor. Bu yazıda psikoloji mezunları ne iş yapar sorusu başta olmak üzere meslekle alakalı çeşitli konulara netlik getireceğiz.

Psikoloji eşit ağırlık puan türünden öğrenci alan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Psikolojiye benzeyen ancak arada biraz fark bulunan diğer bir bölüm ise Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) bölümüdür.

Psikoloji bölümü mezunları genellikle psikolog olurken PDR mezunları psikolojik danışman olur. Her ikisinin çalışma alanlarında ciddi ortak noktalar bulunmaktadır. Bu yüzden psikoloji mezunları dediğimiz zaman ikisini de düşünebilirsiniz.

Psikoloji mezunları ne iş yapar

Kamuda Psikoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Kamuda çalışmak yani memur olmak özellikle ekonomik şartların olumsuz olduğu dönemlerde herkese daha cazip gelir. Psikoloji bölümünden mezun olan insanların kamuda çeşitli görevlerde çalışmalarına imkan var. Yani psikoloji mezunları memur olabilir.

Psikoloji mezunlarının devlette çalışabileceği olası yerler şöyledir:

 • Sağlık Bakanlığı
 • Adalet bakanlığı
 • Cezaevleri
 • Devlet ve Araştırma Hastaneleri
 • İl Sağlık Müdürlükleri
 • Toplum Ruh Sağlığı Merkezleri
 • İl, İlçe ve Büyükşehir Belediyeleri
 • Emniyet Genel Müdürlüğü
 • Çocuk Esirgeme Yurtları
 • Yaşlı Bakım Merkezleri ve Huzurevleri
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Aile ve Çocuk Mahkemeleri
 • Denetimli Serbestlik Birimleri
 • İl Afet Müdürlükleri
 • Yükseköğretim kredi ve yurtlar kurumu
 • Askeri Kurumlar

Görüldüğü gibi psikoloji mezunları için devlette memur olarak çalışacak alanlar bayağı geniştir. Ancak bu kurumlarda her zaman yüksek miktarda alım olmaz. Alımları takip etmek ve ona göre başvuru yapmak gerekecektir.

Bütün devlet okullarında PDR mezunları rehber öğretmen olarak çalışır. Dolayısıyla PDR okuduğunuzda devlet veya özel okullarda öğretmene benzer koşullarda rehber öğretmen olarak çalışma şansınız bulunuyor.

Özel Sektörde Psikoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Herkes kamuda çalışmak istemeyebilir. Daha da yaygın olanı herkes kamuda atanamayabilir. Devlet memuru olmak her istendiğinde olunan bir şey değildir. Dolayısıyla psikoloji bölümü mezunları için özel sektördeki iş olanaklarına bakmakta da yarar vardır.

Psikoloji mezunlarının özel sektörde çalışabileceği bazı yerler şöyle sıralanmıştır:

 • Özel okullar ve dershaneler (Daha çok PDR mezunları)
 • Psikoloji departmanı olan şirketler
 • Psikoloji klinikleri
 • Bankalar

Türkiye’de birçok kişi mezun olduğu bölümle alakalı iş yapmıyor. Dolayısıyla eğer bölüm dışında bir iş yapabilirim derseniz o zaman iş olanakları daha da genişleyecektir.

Özel sektörde psikoloji denince herkesin aklına bireysel psikoloji merkezi açmak geliyor. Bu tür yerler açmak cazip gelebilir ancak açabilmek için lisans psikoloji mezunu olmak yeterli değildir. Yüksek lisans gerekmektedir.

Boğaziçi ve ODTÜ Psikoloji Mezunları Ne İş Yapar?

Türkiye’de iyi üniversitelerimiz bulunuyor. Köklü bir geçmişi olan, kaliteli öğrenci seçen ve kaliteli eğitim veren devlet üniversiteleri deyince aklıma Boğaziçi, İTÜ ve ODTÜ geliyor. Bunlardan Boğaziçi ve ODTÜ’de psikoloji bölümü bulunuyor.

Birçok psikoloji öğrencisi ya da öğrenci adayı bu üniversitelerde mezunların yaptıkları işleri merak ediyorlar. Çünkü iyi üniversiteden mezun olanların iş durumu bir standart oluşturuyor.

Bu tür iyi üniversitelerde mezun olanlar için de seçenekler aynı. Özellikle kamu açısından diplomanın hangi üniversitede olduğu bir fark oluşturmuyor.

Ancak iyi üniversitelerden mezun olanların yurt dışı kariyeri, yüksek lisans ve klinik psikoloji alanlarında daha ön plana çıktığını görüyoruz. Dolayısıyla iyi bir üniversiteden mezun olmak her zaman avantajdır.

İyi bir üniversiteden mezun olmanın iş anlamında kattığı en büyük faydalardan biri yabancı dil bilgisidir. Yabancı dil hem meslekte hem de meslek dışında iş bulmayı kolaylaştıran bir faktördür.

Psikoloji Bölümü İş İmkanları Nasıldır?

Yukarıda bahsettiğimiz alternatiflerin tamamı düşünüldüğünde psikoloji bölümünün mezunları için geniş iş imkanları olduğunu söylemek mümkündür.

Ancak bir alanda iş imkanı alternatiflerinin geniş olması her zaman iş bulacağınız anlamına gelmez. Çünkü mezun sayısının fazlalığı problemi neredeyse her bölümde var.

Ayrıca kamuda atamaların bu aralar eskisi kadar çok olmadığını belirtmekte yarar vardır. Ancak siz fakülteye girdiğinizde eğitim süreci bitene kadar şartların ne olacağını kestirmek güçtür.

Eğer psikolojiye ilginiz varsa ve bölümü istiyorsanız mezun olana kadar kendinizi en iyi şekilde geliştirmeye bakın. Ayrıca kamu personeli seçme sınavına da çalışın ve bütün iş bulma alternatiflerine hazır olun.

Yapabileceğiniz meslekler açısından: Psikoloji ile ilgili meslekler

Psikoloji Mezunu İşsiz Kalabilir Mi?

Türkiye’de artık neredeyse her bölüm için işsiz kalma ihtimali vardır. Bunun nedeni ihtiyaçtan fazla öğrenci alınmasıdır. Özel üniversiteler başta olmak üzere çok sayıda yeni fakülte açılması bunu tetikleyen ana nedendir.

İşsiz de kalacaksanız bunun nedenini iyi bilmeniz gerekiyor. Çünkü iyi bilinen bir neden çözüme daha yakındır.

Türkiye’de nüfus artıyor. Nüfus arttıkça psikoloğa olan ihtiyaç da artıyor elbette. Ancak mezunlar her ikisinden daha hızlı artıyor. Bu da işsizliği körükleyen önemli bir faktördür.

İşsizliği arttıran diğer bir faktör de ekonomik koşullardır. Ülkede genel ekonomik durum iyiyse iş bulmak daha kolaydır. Ekonomik şartlar bozulduğunda iş yerleri kapanır, yeni yerler açılmaz ve işsizlik artar. Bu durum hem meslek içinde hem de meslek dışında çalışmak istediğinizde böyledir.

Psikoloji Mezunu Maaşları

İş bulmak kadar işin size ne kattığı da önemlidir. Bu açıdan maaş bir mesleği tercih etmede ve yapmada ana belirleyici faktörlerden birisidir.

Psikoloji mezunlarının kamuda aldığı maaşlar standart devlet memuru maaşlarıdır. Bu da yaklaşık olarak 2 x asgari ücret şeklinde başlar ve pozisyona göre biraz artabilir. Ancak kamuda maaşların yakın olduğunu biliyorsunuz zaten.

Özel sektörde şu an için bir psikolog işe başlarken asgari ücretin biraz üstünde bir rakamla başlıyor. Bu rakam zamanla artıyor ancak kamudaki psikoloğun maaşını da çok geçmiyor.

Burada klinik psikolog olup kendi yerinizi açmanızı dahil etmiyorum. Orada para kazanma için üst limit bulunmuyor. Çünkü siz artık bir psikolog ve aynı zamanda kurum işletmecisi oluyorsunuz.

Psikoloji Okumalı Mıyım?

Her bölüm herkese eşit derece uygun olmadığı gibi bazı bölümler bir insana doğrudan oturur. Sizin yapmanız gereken şey size tam oturan bölümü tercih etmektir. Hayatta mutlu olmanın ana basamaklarından biri budur.

Günümüzde ekonomik şartların zorluğu nedeniyle insanlar iş imkanlarını esas alıp bölümle yöneliyor. Bu şu anki şartlarda çok da suçlayabileceğimiz bir yaklaşım değildir.

Ancak uzun dönemli düşündüğünüz zaman mutlu olmak için işinizi sevmeniz gerekiyor. Eğer psikolojiye ilginiz yoğunsa, bu alanda okumayı ve genel olarak insan davranışları hakkında düşünmeyi seviyorsanız bir şey yakaladınız demektir. Bu alanda sizin ilginizi çeken bir şeyler vardır.

Psikoloji sosyal bir alan olduğu için çalışma hayatı ayrıca sosyal beceri gerektirmektedir. İletişim kabiliyeti bunların başında gelir. Eğer sosyal yönünüz zayıfsa ama psikolojiye de çok merakınız varsa o zaman işin bilimsel araştırma ve akademik kariyer yönünü düşünmeniz alternatif olabilir.

Bütün bunlar ışığında değerlendirme yapmak tabi ki size kalıyor. Kendinizi, şartlarınızı ve beklentilerinizi siz biliyorsunuz.

Psikoloji Bölümüne Nasıl Girerim?

Değerlendirmeleri yaptınız ve psikolog olmanın sizi mutlu edeceğinde karar kıldınız. Böyle olunca hemen psikolog olamıyorsunuz elbette. Üniversite sınavında psikoloji bölümlerinden birini kazanmanız gerekiyor.

Bölüm eşit ağırlık puan türünde nispeten yüksek bir bölüm. Özellikle Boğaziçi gibi iyi üniversitelerde okumak istiyorsanız epey yüksek oluyor. Bu durumda çok çalışmanız gerekecektir.

Daha önce işin kazanma bölümü üzerinde durmuştuk. Dileyen arkadanlar hangi derslere ağırlık vermek gerektiğiyle ilgili şu yazıyı okuyabilirler: Psikolog olmak için hangi derslerin iyi olması lazım?

Özetle şunu söyleyebiliriz. İyi bir psikoloji bölümü için eşit ağırlık (TM) puan türünden güzel bir puan yapmak gerekiyor.

Her sene üniversiteler için gereken net sayıları sınav zorluğuna göre değişiyor. Bir önceki yılın verilerine YÖK Atlas  sitesinden ulaşabilirsiniz.

Yeni Mezun Psikolog Ne Yapmalı?

Psikoloji bölümüne girince iş bitmiyor. Sınav yoğunluğu, üniversite yılları derken bir anda mezuniyet kapıyı çalıyor. Eğer planlar yapılmamışsa yeni mezun psikoloğumuz biraz boşlukta hissedebiliyor.

Yeni mezunların yapabileceklerinden bazılarını sıralayalım.

İngilizce Öğrenmek

İngilizce her bölüm için size avantaj katacak bir yetenektir. Eğer İngilizce bilmiyorsanız zaten yabancı kaynak okuyamadığınız için psikolog olarak gelişim düzeyiniz de bir noktaya kadar olacaktır.

İyi bir üniversitede okuduysanız muhtemelen İngilizce okurken hallolmuştur. Ancak bunu üniversitede halledemediyseniz hemen bugün başlayın. Yabancı dili koşulsuz şekilde öğrenin ve sürekli tekrar ederek geliştirmeye çalışın.

İngilizce iş bulmanıza her zaman doğrudan katkı sağlamasa bile size katacağını öz güven ve vizyon sizi çok daha iyi yerlere getirecektir. İngilizceniz varsa dahi YDS’ye girerek bunu mutlaka belgelendirin.

Şunu da belirtelim ki dil becerisi kullanılmadığında geriliyor. Bu nedenle İngilizce tabanlı psikolojiyle alakalı web sitesi ya da yayın takip etmeyi alışkanlık haline getirirseniz hem diliniz gelişir hem de psikolog olarak adım adım kendinizi geliştirirsiniz.

Yüksek Lisans

Psikoloji veya sosyoloji gibi sosyal alanlarda yüksek lisans önemli oluyor. Çünkü uzmanlaşmak yüksek lisanstan geçiyor. Ayrıca bu bölümlerden mezun olan birçok kişi için akademik kariyer mantıklı seçenekler arasında yer alıyor.

Yüksek lisansın yolu aslında lisanstan geçiyor. Ortalamanızın yüksek olması bu açıdan çok büyük avantajdır. Okurken ortalamanızı yüksek tutamadıysanız ALES’ten ve YDS’den olabildiğinde yüksek puan almaya çalışın.

Yüksek lisans yapabileceğiniz ve uzmanlaşabileceğiniz bazı alanlar şöyle sıralanabilir:

 • Klinik psikoloji
 • Sosyal psikoloji
 • Örgütsel psikoloji
 • Eğitim ve okul psikoloji
 • Rehberlik psikolojisi
 • Bilişsel psikoloji
 • Adli psikoloji
 • Deneysel psikoloji
 • Gelişim psikolojisi

Burada yüksek lisans programı seçerken sonrasında ne yapacağınızı kararlaştırmanızı öneririz. Örneğin sosyal psikolog olarak ne iş yapmak istiyorsunuz ya da bilişsel psikolojide nasıl bir kariyer yapacaksınız bunu önceden planlamanız gerekiyor.

Eğer psikoloji temelinin üstüne başka bir alan koymak ve başka bir alana yönelmek istiyorsanız alan dışı yüksek lisans da yapabilirsiniz.

Formasyon Alma

Formasyon eğitimi psikoloji mezunlarına PDR alanında çalışma imkanı veriyor. Böylece hem psikoloji hem de PDR mezunlarının yapabileceği bütün işlerde çalışma şansınız oluyor.

Eğer bunu ihtimal halinde görüyorsanız formasyon eğitimine hemen başlayın ve vakit kaybetmeyin. Mesleki alternatiflerinizi arttırmak sizin faydanızadır.

Ayrıca uzun sürüyor diye düşünmeyin. Vakit hızlı geçiyor ve beklemiyor. PDR mezunları her okulda çalıştıkları için atama şansları yüksek olabiliyor. Bu nedenle bunu da düşünmelisiniz.

Kamu Personeli Olmak İçin Hazırlanma

Bazı insanlar için iş bulma birinci önceliktir. Çünkü ekonomik ihtiyaçlar bunu gerektirir. Psikoloji mezunlarının önemli bir kısmı maalesef mezun olduklarında hemen iş bulamıyor.

Bu kadar yıl okuyup sonra kapı kapı iş aramak da zor gelebiliyor. Ancak burada yapmanız gereken moralinizi yüksek tutmaktır. Önünüzde çeşitli alternatifler bulunuyor. Bunlardan ilk akla gelen kamu personeli yani memur olmaktır. Memur olduğunuzda iş garantiniz olur. Bu sürede kendinizi geliştirmenize olanak da meydana gelir.

Kamu düşünüyorsanız KPSS türü gereken sınavlara daha öğrenciyken çalışmakta fayda vardır. Ancak bunu yapmadıysanız vakit kaybetmeden biran önce yapmaya çalışabilirsiniz.


Psikoloji mezunları ne iş yapar sorusunu kapsamlı bir şekilde yanıtlamaya karar verdik. Eksik bıraktığımız ya da yanlış bilgi verdiğimiz bir nokta olduğunu düşünüyorsanız yorum bölümüne bunu yazarak bize ve psikolog adayı arkadaşlarınıza yardımcı olabilirsiniz.

Leave a Comment