Tıp İstiyorum Ama Matematik Yapamıyorum

Tıp fakültesi neredeyse her öğrencinin okumak istediği fakülteler arasında yer alıyor. Bunu istemek derslerin iyi olup olmamasına bağlı değil. Ancak tıp kazanmak elbette derslere bağlıdır. Bu yazıda tıp istiyorum ama matematik yapamıyorum diyen arkadaşlar için önemli birkaç noktaya değineceğiz.

Öncelikle tıp kazanmayı gerçekten çok istiyor musunuz buna karar verin. Bunu isterseniz gerekenleri de yapma konusunda daha girişken olursunuz.

Tıp istiyorum ama matematik yapamıyorum

Matematik Olmadan Tıp Kazanılır Mı?

Sorunuza kısa cevap verelim. Matematik olmadan tıp kazanılmaz. Bu tür düşüncelerin stresini yaşamaktansa matematik öğrenmek daha kolay olacaktır.

Tıp kazanmak isteyen birinin sayısal alanda yüksek puan yapması gerekir. Yeni sistemde matematik neredeyse sayısal puanının yarısı demektir. Dolayısıyla tıp istiyorum fakat matematik yapamıyorum ya da sayısal dersleri yapmadan tıp kazanabilir miyim gibi bir yaklaşım doğru değil.

Benzer bir yaklaşım fizik dersi için de çok karşımıza çıkıyor. Tıp istiyorum ama fizik yapamıyorum diyorsanız şu yazıyı okumanızı öneririm.

Matematiği Zayıf Olanlar Nasıl Tıp Kazanır?

Tıp okumak için matematik şart bu konuda uzlaştık sanırım. Bunun dışında alternatifler ortadan kaldığına göre o zaman tıp kazanmak isteyenler mutlaka matematik öğrenmelidir. Peki matematiği nasıl öğreneceksiniz?

Matematik Ön Yargısını Yıkın

Lise düzeyi matematik sanıldığı kadar zor değildir. Temel olarak ciddi eksikleriniz varsa size bu zor geliyor olabilir. Bu da gayet normaldir. Ancak çalışarak matematiğinizi ilerletmek sizin elinizde.

Matematiği ne kadar ileriye götürebileceğiniz çalışma azminize ve yeteneğinize bağlıdır. Ancak çok zayıfsanız ilerleyebileceğiniz epey mesafe bulunuyor.

Ben matematik yapamıyorum diyene kadar belirli bir seviyeye çıkmaya çalışın. Korkmak yerine kararlı olmaya alışın.

Temel Matematiğe Çalışın

Matematiğiniz zayıfsa temel konularınız eksiktir demektir. Sıfırdan matematik çalışmaya başlayacaksınız. Temel konular her şeyin anahtarıdır. Bu konuları iyi öğrendiğiniz zaman ileri konuları çok daha hızlı kavrayacaksınız.

Matematikte en temel konular şunlardır:

  • Temel kavramlar
  • Rasyonel sayılar
  • Üslü sayılar
  • Köklü sayılar
  • Denklemler
  • Bölme ve bölünebilme
  • Oran – orantı

Bu konulardan en ufak bir eksiğiniz varsa tamamlayın. Bu konular eksikse polinomlar, trigonometri, türev, integral gibi konuları anlamanız daha zor olacaktır.

Matematik 1 Günde Olmaz

Matematiğim kötü diyenler ya da matematiği yapamıyorum diyenlerin önemli bir kısmı yeterince denemiyor. Yani iki üç gün çalışıp matematiğin çok gelişmesini beklemek en yaygın hatadır.

Matematik sorularını çözme bir beceridir ve bu beceriyi kazanma uzun süreli bir süreçtir. Temel konuları inşa etme, bol miktarda soru çözme, farklı soru tipleriyle karşılaşma, unuttukça tekrar yapma gibi süreçlerden sonra bu beceri pekişir.

Yukarıda dediğimiz gibi matematik zor değildir. Ancak kesinlikle emek isteyen bir derstir. Emek verdiğiniz taktirde emeğin karşılığını alırsınız. Bu karşılık bazen tıp kazanma olur bazen mühendislik olur bazen de başka iyi bir bölüme girmek olur.

Dikkat etmeniz gereken şey matematiğin uzun süreli çalışma gerektiren bir ders olmasıdır. Bunun için azim ve istikrar şarttır.

Bol Tekrar Yapın

Tekrar yapmak sayısal ya da sözel bütün dersler için hayati bir konudur. Tekrar ettiğini iddia eden öğrencilerin çoğu bile yeterince tekrar yapmıyor. Bu durumda öğrenilen bilgilerin unutulması süreci zorlaştırıyor.

Matematik bir bütün olduğu için bir konuyu bilmek diğerini bilmeye bağlıdır. Bir konu unutulursa diğerini yapmak da zorlaşır. Unutmak ise son derece doğal bir süreçtir. Tekrar sayısını arttırdıkça unutmanız daha zor hale gelecektir.

Beynimiz çok ihtiyaç duymayacağı bilgileri uzun süreli kaydetmiyor. Yani bir konuyu anlamanız onu unutmayacağınız anlamına gelmiyor. Bu basit bir bilgi bunu unutmam dediğimiz şeyleri de mutlaka unutuyoruz.

Tekrar yaparak beynimize matematik bilgilerinin gerekli olduğunu hissettirmemiz gerekir. Ayrıca her tekrarda daha önce öğrenilmeyen ek bir bilgi tekrar öğrenilir.

Tıp istiyor ve matematik yapamıyorsanız yukarıda paylaştığımız tavsiyeler işinize yarayacaktır. Ön yargılarınızı yıkın ve sistemi bir şekilde matematik çalışın!

Leave a Comment