Aşçı Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir?

Yemek yapmak çok temel bir ihtiyaçtır. Günümüzde yemek hizmeti veren sayısız kurum ve kuruluş olduğunu düşününce aşçılığın çok yaygın bir meslek olması da normaldir. Bu yazıda aşçı olmak için hangi okulları okumak gerekir sorusunu cevaplayacağız.

Pek çok kişi aşçı olmak istiyor. Eğitimli bir aşçı olmak ise kariyer açısından epey avantaj sağlamaktadır. Eğer aldığınız eğitim ne kadar kapsamlı olursa size o kadar katkı sağlayacaktır. Özellikle iyi bir şef aşçı olmak konusunda eğitim en büyük artılardan olacaktır.

Aşçı olmak için lise düzeyinde özel bir okula gitmenize gerek yoktur. Üniversitede ise iki yıllık aşçılık bölümü ya da dört yıllık gastronomi ve mutfak sanatları bölümü okunabilir.

Aşçı olmak için hangi okulları okumak gerekir

Aşçılık İçin Hangi Bölüm Seçilmeli?

Aşçı olmak için lisede herhangi bir okul okuyabilirsiniz. Eğer iki yıllık bir bir bölüm okuyacaksınız lisede seçtiğiniz bölüm fark etmez. Çünkü birinci bölüm puanı ile yerleşeceksiniz. Yani alan olmayacak.

Eğer dört yıllık bir üniversite okumak istiyorsanız bu durumda bölüm farkı çıkacaktır. Örneğin gastronomi bölümü sözel puan türüyle öğrenci almaktadır. Bunun için sözel seçebilirsiniz.

Eğer yüksek bir yerde şef aşçı olmak ve dünya mutfaklarını tanımak istiyorsanız size dört yıllık bölümü tavsiye ederiz. Ancak şunu unutmamak gerekir ki üniversiteyi okurken de çalışmak ve staj yapmak kendini geliştirmek için oldukça önemlidir. Çünkü aşçılık teorik bilgiden çok pratikle geliştirilir.

Sözel puan türüyle tercih yaptığınızda iyi bir üniversite tercih etmenizi öneririz. Çünkü aldığınız diplomadan çok okulda kendinize kattıklarınız meslekte ön plana çıkacaktır.

Aşçı Maaşları Nasıldır?

Meslek seçerken genç arkadaşların en önemli sorunlarından biri maaş olmaktadır. Bu haklı bir durumdur elbette.

Bir mesleğin sizin için iyi meslek sayılabilmesi için size iyi şartlar da sağlaması gerekir.

Maaş konusunda rakam konuşmak çok gerçekçi olmaz. Çünkü aşçı maaşları çalışılan kuruma göre çok değişmektedir. Örneğin otelden aşçı olmak söz konusu olduğunda otelin yıldız sayısı dahi maaşa etki edecektir.

Yeni başlayan bir yardımcı aşçı nispeten düşük maaş alırken, iyi bir şef aşçı iyi bir kurumda çalışıyorsa yüksek maaşlar alabilir.

Burada ön planda tutmanız gereken şey her zaman daha iyi bir aşçı olmaktır. Kendini geliştirmek ve tecrübe kazanmak kazanca da yansımaktadır. Ayrıca iyi bir aşçı kendi restoranını ya da yemek firmasını da kurarak iyi para kazanma şansına sahiptir.

Okumadan Aşçı Olunur Mu?

Aşçı olmak için hangi okulların okunması gerektiğini yukarıda anlattık. Bir de okumadan aşçı olma meselesi var tabi ki.

Soruya hemen cevap verelim. Evet okumadan da aşçı olunabilir. Ancak eğitimin zorunlu olduğu bu devirde siz de yükselmek istiyorsanız yaparak öğrenmiş dahi olsanız mutlaka bir yandan da okul okumayı düşünün. Çünkü okulun da size katacağı farklı yaklaşımlar olacaktır.

Üniversite okumayı düşünmüyorsanız bile bu konuda sertifika veren çeşitli kuruluşlardan kurs almayı ihmal etmeyin. Ne kadar çok mutfak öğrenir ve ne kadar iyi sertifikalar alırsanız o kadar iyidir. Bazı belediyeler dahi aşçılık kursları açmakta ve sertifika vermektedir.

Aşçı Olmak İçin Gereken Belgeler

Aşçı olmak için gereken belgeler kurumdan kuruma farklılık gösterebilir. Ancak genel olarak gerekli olan belgeler aşçılık belgesi ve sağlık raporudur.

Aşçılık belgesi bir okul diploması ya da aşçılık sertifikası olabilir. Bu belge sizin açlık mesleği konusunda yetkin olduğunuzu gösteren meslek belgesidir. Üniversite okumak ya da MEB onaylı bir sertifika programından sertifika almak size avantaj sağlayacaktır.

Sağlık belgesinin nitelikleri de yine çalışacağınız kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Aşçılık mesleğini icra edenler düzenli aralıklarla çeşitli sağlık kontrollerine tabi tutulurlar.

İyi Bir Aşçı Olmak İçin Gereken Özellikler

Aşçı olmak için nasıl bir eğitim süreci gerektiğini anladık. Şimdi de iyi aşçı olmak için gereken özellikler üzerinde durmak istiyoruz. Çünkü günümüzde geleneksel ve eski sistemde meslek icrası artık mümkün olmamaktadır. Her ne iş yapılırsa bunu çağın gereklerine uygun ileri tekniklerle yapmak zorunluluk haline gelmiştir.

İyi bir aşçı olmanın temel gereği iyi yemek yapmaktır. Ancak iyi yemek yapma kavramı çok geniş bir kavramdır. Yemeğin lezzeti kadar sunumu da önemlidir. Ayrıca yemeklerde çeşitlilik, farklı dünya mutfaklarını bilme gibi durumlar da avantaj sağlayacaktır.

İyi bir aşçı olmak için gereken özellikler aşağıda sıralanmıştır:

  • Yemek yapmayı sevmek, yemekler ve yiyecekler konusunda sürekli daha iyisini elde etmeye çalışmak
  • Sürekli araştırmak, dünya mutfaklarına açılmak ve öğrenmeyi sürekli hale getirmek
  • Yemek yaparken hijyen kurallarına son derece dikkat etmek
  • Yemekte sunuma gerekli önemi vermek
  • Mümkünse yabancı dil bilmek ve yabancı dildeki yemek otoriteleri takip etmek
  • Tecrübe ile bilgiyi, gelenek ile modernliği birleştirebilmek
  • Ne koşulda olursa olsun eğitim almak, çeşitli sertifika ve kurs programlarına katılmak
  • Yemeği bir işten öteye bir tutku olarak görmek

Yukarıda anlattığımız özellikler sizde varsa başarı olmamanız için bir neden bulunmuyor. Hangi mesleği yaparsanız yapın en iyisi olmayı hedeflemelisiniz. Bu aşçılık mesleğinde de aynen böyledir.

Leave a Comment