Ebe Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Eskiden ebelik için özelleşmiş bir okul bulunmuyordu. Ancak günümüzde ebe olmak bir eğitim almaya bağlı. Ebelik diye bir bölüm var. Sağlık alanında çalışmak istiyorsanız ve ebelik yapmayı düşünüyorsanız yapmanız gereken ebelik bölümünü kazanmaktır. Bu yazıda ebelik düşünenlere faydalı olması açısından ebe olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir konusu üzerinde duracağız.

Ebelik bölümü günümüzde birçok ilin üniversitesinde eğitimi verilen 4 yıllık bir bölümdür. Bölüm sayısal puan türüyle öğrenci almaktadır. Dolayısıyla ebe olmak istiyorsanız sayısal alanındaki puanınız geçerli olacaktır.

Ebelik için iyi olması gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Türkçe
 • Matematik
 • Fizik
 • Kimya
 • Biyoloji

Ebelik mesleğini edinirken üniversitede tabi olacağınız staj ve benzeri prosedürler de bulunuyor. Ancak ilk aşamada odaklanmanız gereken şey bölümü kazanmaktır.

Ebelik için hangi derslerin iyi olması gerekir

Ebelik İçin Matematiğin Önemi

Matematiğin neredeyse bütün bölümleri kazanmada etkisi büyüktür. Çünkü sınavda en çok soru sorulan ve rakiplerinizi en çok eleyeceğiniz yerdir. Eğer ebelik istiyorum ama matematik yapamıyorum diyorsanız ön yargınızı yıkmanız gerekiyor. Evet, matematikten ful yapmanıza gerek yok. Ama iyi bir üniversitede ebelik eğitimi almak için matematik netlerinizin belli bir düzeyin üzerinde olması gerekiyor.

40 soruluk matematik testinde netiniz mutlaka 20’nin üzerinde olmalıdır. Ancak hedeflediğiniz gibi gitmeyebilir işler. Bu nedenle hedefinizi biraz daha yüksek tutup 30 net için çalışmalısınız.

Matematikte zorlandığınız konular varsa muhtemelen temel konularda eksiğiniz vardır. Bu eksikleri gidererek işe başlayabilirsiniz. Matematikteki en önemli konular şöyle sıralanabilir:

 • Temel kavramlar
 • Rasyonel sayılar
 • Denklemler
 • Oran orantı
 • Köklü sayılar
 • Üstlü sayılar

Temel matematik konuları iyi öğrenildikten sonra diğer konulara ağırlık vererek konuların tamamını bitirin. Matematik branş denemeleriyle ilerlemenizi düzenli takip ederseniz çok fayda görürsünüz.

Gizli Silah: Biyoloji

Bir insanın matematik bilmemesi biraz anlaşılır bir şeydir. Çünkü matematik hem yetenek hem de biraz temel gerektiren bir ders. Ancak ebelik isteyen bir öğrencinin biyoloji konusunda hiçbir bahanesi olamaz. Biyoloji bilgiye dayalı bir derstir ve sınavda da oldukça puan getirir.

Eğer matematik ve fizik gibi derslerde yüksek netlere çıkamıyorsanız bunu telafi etmek için kimya ve biyoloji derslerine ağırlık verebilirsiniz. Özellikle biyoloji sizin gizli silahınız olabilir.

YÖK’ün sitesine baktığımız zaman ebelik kazananların çoğunun biyoloji netlerinin yeterince yüksek olmadığını görüyoruz. Bunu fırsata çevirerek rakiplerinize fark atabilirsiniz.

Ayrıca ebeliği kazandıktan sonra alacağınız derslerin hemen hepsi biyolojiyle ilgilidir. Bu nedenle daha üniversiteye girmeden biyolojiyi sevmek ve detaylarıyla öğrenmek size çok fayda sağlayacaktır.

İlgili yazı: Hemşerilik için hangi derslerin iyi olması gerekir?

Leave a Comment