Gökkuşağının Oluşması Fiziksel mi Kimyasal mı?

Doğada meydana gelen bütün olaylar bir değişim sonucu ortaya çıkmaktadır. Gökkuşağı oluşumu da böyle bir olaydır. Hem merak edenler hem de bu konuyla ilgili ödevlerini yapmak isteyenler için gökkuşağının oluşması fiziksel değişim mi yoksa kimyasal değişim mi değineceğiz.

Gökkuşağının oluşması fiziksel bir değişimdir. Çünkü olayda herhangi bir kimyasal tepkime gerçekleşmemekte ve maddenin iç yapısı değişmemektedir. Gökkuşağının oluşması ışığın kırılmasıyla alakalı bir durumdur.

Fiziksel değişimlerde maddenin iç yapısı değişmemektedir. Kimyasal değişimlerde ise maddenin molekülleri arasında tepkime gerçekleşmekte ve yapı tamamen değişmektedir. Bu nedenle kimyasal değişimler daha büyük değişimlerdir.

Gökkuşağının oluşması fiziksel mi kimyasal mı

Gökkuşağı Nasıl Oluşur?

Gökkuşağının oluşması fiziksel mi kimyasal mı cevapladık. Şimdi de olayın mantığını anlamak açısından gökkuşağı nasıl oluşur kısaca değinelim.

Bütün renkler farklı dalga boylarına sahiptir ve hepsinin karışımıyla beyaz renk elde edilir. Beyaz ışık prizmaya gönderildiğinde içindeki ışıklar farklı dalga boylarıyla kırılır ve böylece prizmadan farklı renkler olarak çıkar.

Gökkuşağının oluşması da prizmadan geçirilen ışık gibidir. Gökyüzünde yağmura da neden olan su damlaları bulunur. Bu su damlalarına uygun bir açıyla güneş ışığı geldiği zaman su damlası prizma görevi görür. Bu şekilde güneş ışığı diğer renklere ayrılarak kırılır. Bu ışıkları biz gökkuşağı olarak görürüz.

Gökkuşağı renkleri kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, lacivert ve mor şeklindedir. Bunlardan kırmızı ışık en büyük dalga boyuna sahipken mor ışık en küçük dalga boyuna sahiptir. Gözle görebildiğimiz ışıklar kırmızı ve mor arasındaki tonlardır.

Leave a Comment