Temeli Olmayan Biri Tıp Kazanabilir Mi?

Tıp okumak birçok kişinin ortak hayali ama hepimiz ilkokuldan beri bütün derslerde başarılı değiliz. Kimimiz geç farkına vardığımız, kimimiz de biraz tembellik yaptığımız için temelimiz olmayabiliyor. Bu yazıda temeli olmayan biri tıp kazanabilir mi sorusuna cevap arayacağız. Bu soru çok soruluyor ve çok merak ediliyor. Kafanızdaki soru işaretleri bu yazıdan sonra giderilecektir.

Temeli olmayan biri tıp kazanabilir ancak temel olmadan tıp kazanılmaz. Daha açık bir ifadeyle, tıp kazanmak için önce temeli inşa etmek ardından da bütün dersleri derinlemesine öğrenmek gerekir.

Temeli olmayan öğrenciler tıp kazanmak imkansız mı acaba diye derinlerde bir yerde korku duyuyorlar. Hayır imkansız değildir ama çok zordur. Çünkü temel bilgiler olmadan tıp kazanabilecek netler yapmak imkansızdır. Ancak temelin olmaması bahane değildir. Kimsenin doğuştan ders temeli sağlam olmuyor. Çalışarak bunu temeli inşa etmeniz gerekir.

Burada anlattıklarımız size korku değil cesaret vermelidir. Gerçekten temeli olmadığı halde sıfırdan başlayarak tıp kazanan örnekler var. Bunun için azim, bol çalışma ve biraz da sayısal yetenek gereklidir.

Temeli olmayan biri tıp kazanabilir mi

Temelim Yok, Tıp İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Tıp kazanmak için neredeyse bütün derslerde ful nete yakın yapmanız gerekir. Her testten en fazla 1 – 2 soru kaçırma şansınız var. (Falanca 40 sorudan 30 Türkçe yaptı tıp kazandı demeyin çünkü hem diğer dersler çok yüksektir hem de 30 net yapmak için bile ful yapmayı hedeflemek gerekir.)

Temeliniz yoksa en başından başlayıp öğreneceksiniz. Çekinmek yok. Gerekiyorsa 9. sınıf kaynaklarından başlayacaksınız. Onlar da ağır geliyorsa orta okul kaynaklarına inmeniz gerekir. Kesirlerle basit toplama ve çıkarma işlemi yapamayan birinin türev, trigonometri gibi konuları yapması elbette mümkün değildir.

Hem temelim yok hem de tıp istiyorum dediğinize göre bunun bir bedeli olacaktır. Bu bedeli de çok çalışarak ödeyeceksiniz. Temeliniz hiç yoksa 1 sene muhtemelen yeterli olmayacaktır. Eğer 10. sınıfta ya 11. sınıfın başındaysanız yine zorlayarak yetiştirebilirsiniz belki. Ancak 12. sınıfa gelmişseniz ve temel konuları halletmemişseniz dürüst olalım o sene tıp kazanamazsınız. Belki 1 sene daha çalışıp tekrar sınava girmeniz gerekecektir.

Konuları çok eksik olan biri tıp kazanmak için nasıl çalışmalı derseniz bu bambaşka bir konudur. Programı bu yazıda yapmayacağız. Ama genel yaklaşımı anladınız. Önce temel inşa edilecek ardından da bütün konular detaylı bir şekilde öğrenilecektir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi biraz yetenek kesinlikle gerekiyor. Bazı insanların sayısal derslere karşı kabiliyeti doğuştan bulunmuyor. Bu yoksa tıp kazanmak yerine biraz daha düşük puanla girilebilecek bir mesleği hedeflemeniz daha mantıklı olabilir.

Tıp istiyorum ama matematik yapamıyorum başlıklı yazıda matematik ve genel olarak sayısal derslerin temelden nasıl halledileceği ile ilgili bilgiler verdik. Buradan başlayabilirsiniz.

Leave a Comment