Anestezi Doktoru (Uzmanı) Nasıl Olunur?

Anestezi doktoru yani anestezi uzmanı olmak pek çoğumuzun hayalidir. Buraya geldiyseniz bu meslekle ilgili ciddi düşünceleriniz var demektir. Yazının devamında adım adım anestezi doktoru nasıl olunur anlatacağız. Ancak önce anestezi ne demektir kısaca hatırlayalım.

Tıpta çeşitli süreçlerde (genellikle ameliyat) hastanın ağrı duymaması için, çeşitli ilaçlarla vücudunun bir bölümünde veya tamamında geçici his azalması ya da kaybına anestezi denmektedir.

Anestezi uzmanı ise anestezi süreçlerinde görev alan doktora verilen unvandır. Anestezi süreci belirli açılardan risk içerdiği için bazı durumlarda takip gerektirmektedir. Bu durumların tamamında anestezi uzmanı anestezi süresi boyunca işlemi takip etmektedir.

Anestezi doktoru nasıl olunur

Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur?

Anestezi doktoru olmak için 2 kademe sınava girersiniz. Sınavları kazandığınız zaman aradaki eğitimleri tamamlarsınız. Bu sınavlardan biri üniversite sınavıdır ki bu en temel olandır. Bu sınavla tıp fakültesini kazanırsınız. Ardından 6 yıllık tıp eğitimini tamamlarsınız.

İkinci sınav ise tıp fakültesini bitirip doktor unvanı aldıktan sonra girdiğiniz uzmanlık sınavıdır. Bu sınavda da anestezi uzmanlık alanını kazanıp eğitimi tamamlamanız gerekir. Eğitim süreci 4 yıldır ancak bu eğitimi gerçekleştirirken aynı zamanda mesleği de icra ederseniz.

Kısacası anestezi doktoru olmak için üniversite sınavına girdiğiniz günden itibaren en az 10 yıl süre bulunmaktadır. Ancak ilk 6 yıl tamamlandıktan sonra artık anestezi asistanı olarak sürecin içerisinde yer alırsınız.

İlk Adım: Üniversite Sınavında Tıp Kazanmak

Bu adım ilk ve en önemli adımdır. Basit bir adım değildir. Tıp kazanmak isteyen birçok öğrenci bulunuyor. Ancak bunlardan pek azı bu amacına ulaşabiliyor. Tıp kazanmak için Türkçe, matematik, fizik, kimya ve biyoloji testlerinden olabildiğince yüksek netler yapmanız gerekiyor.

Tıp kazanma sadece sınavla ilgili değildir. Lise eğitimi boyunca yaptıklarınız, boş vakitleri nasıl değerlendireceğiniz gibi birçok faktör bunda etkilidir.

Tıp fakültesini kazanma üniversite sınavı bitene kadarki süreçtir. Bu süreci başarıyla atlatır ve tıp kazanırsanız anestezi uzmanı olmak için en önemli adımı tamamlamış olursunuz.

İkinci Adım: Tıptan Mezun Olmak

Tıp fakültesini kazandıktan sonra 6 yıllık bir tıp eğitimi sizi bekler. Bu eğitimi bitirir bitirmez doktor unvanı kazanır ve çalışmaya başlarsınız. Ancak 6 yıllık eğitimi uzatmamak için dersleri iyi takip etmeli ve uygulamalara katılmalısınız.

Dersleri geçerken aldığınız notlar çok fazla size etki etmez. Ancak iyi notlarla geçerseniz yani konuları iyi öğrenirsiniz bu anestezi doktoru olmak için sınavda size katkı yapacaktır.

Kısacası okulu uzatmadan ve dersleri iyi öğrenerek tıp fakültesinden mezun olmaya çalışmalısınız.

Üçüncü Adım: TUS’u (Tıpta Uzmanlık Sınavı) Kazanmak

Tıp fakültesi bittikten sonra TUS’a girip tıp derslerinden sorular çözersiniz. Bu sınavda hem temel bilimler hem de klinik bilimler yer almaktadır. TUS’u kazanmak için üniversitenin 4. sınıfından itibaren bir hazırlık programına başlamanız gerekir.

Eğer ilk girişinizde kazanamasanız bir süre zorunlu hizmette pratisyen hekim olarak çalışmak durumunda kalırsınız. O süre içerisinde de uzmanlık sınavını kazanmak için ders çalışacaksınız. Eğer gerekli görürseniz bu iş için dershaneye de gidebilirsiniz.

Yaptığınız puanla birlikte anestezi uzmanlığı bölümü bulunan fakültelerden birinde anestezi bölümüne yerleşmeniz gerekiyor.

Dördüncü Adım: Anestezi Eğitimini Tamamlamak

Uzmanlığa yerleştikten sonra 4 yıllık bir eğitim süreciniz vardır. Bunu tamamlamanız gerekir. Bu süre içerisinde anestezi asistanı olarak görev alırsınız. Yani başka uzmanların yardımcısı olarak çalışırsınız.

Bu süreçteki eğitim teorikten ziyade pratiktir. Usta çıkar ilişkisi içerisinde tecrübe kazanırsınız. 4 yılın sonunda da kendiniz bir anestezi uzmanı olursunuz.

Gördüğünüz gibi anestezi doktoru nasıl olunur dört basamağa ayırarak detaylı olarak bilgi verdik. Eğer bu mesleği istiyorsanız yapmanız gerekenler gayet açık bir şekilde sizi bekliyor.

Leave a Comment