Neden Güzel Ahlaklı Bir İnsan Olmalıyız?

Dinimiz ve kültürümüz bize her zaman doğru ahlaklı olmayı öğütlemektedir. Peki bunun nedeni nedir? Neden güzel ahlaklı bir insan olmalıyız? Bu yazıda bu konuya değineceğiz. Konuyla alakalı kompozisyon yazacak arkadaşlar kısa bir yanıt bekliyor. Biz de kısaca yazacağız ancak isteyenler için ek bazı bilgiler de sunacağız.

Dilerseniz konuya girmeden önce güzel ahlak nedir kısaca hatırlayalım. Toplumun yararına olan, bireyi daha iyi bir insan yapan davranışların bütününe güzel ahlak denir.

Neden güzel ahlaklı bir insan olmalıyız

Neden Güzel Ahlaklı Olmalıyız (Kısa)

Dinimiziz temel gayesi güzel ahlak üzere olan bir toplum ortaya çıkarmaktır. Diğer birçok inançta da ahlaklı olmak önemli bir konudur. Toplumda ahlakın yerleşmesi için ise bireylerin ahlaklı olması gerekir. Çünkü toplum bireylerden meydana gelmiştir.

İslam’ın güzel ahlaklı olmayı istemesi tesadüf değildir. Allah nasıl doğadaki her şeyi yapısına uygun ve bir nizam içerisinde yaratmışsa insanı da o şekilde yaratmıştır. İnsanın fıtratını bozarak ahlaksız bir davranışa girmesi onun doğal güzelliğini kaybetmesi gerekir. Nasıl ki eşyadan eşya olmayı bekleriz. Aynı şekilde insandan da güzel ahlaklı olmayı bekleriz.

Güzel ahlakı oluşturan haram yememek, yalan söz söylememek gibi davranışlar bizi insan yapan temel davranış biçimleridir. Bunlardan uzaklaşırsak aslında insanlıktan da uzaklaşırız. Bu bakımdan güzel ahlaklı olmak insan olmanın bir gereğidir diyebiliriz.

Kişinin güzel ahlak üzere yaşaması demek topluma da zarar vermemesi demektir. Biz sosyal bir canlı olarak toplumla birlikte yaşamak zorundayız. Öyleyse toplumsal kurallara da riayet etmek zorundayız. Topluma faydalı olursak toplum da bize fayda sağlar. Ancak insanlar ahlakın dışına çıkıp zararlı davranışlar gösterirse emniyet bozulur ve toplumsal huzur da ortadan kalkar.

Bütün bu nedenlerden dolayı hepimiz güzel ahlaklı bir insan olmalıyız. Güzel ahlaklı olmak bizim içimizden de gelen vicdani bir ihtiyaçtır. Bu nedenle ahlaka uygun olmayan bir şey yaptığımızda kendimizi mutsuz hissederiz.

İslam’da Güzel Ahlak

Güzel ahlaklı olmanın gerekliliklerini neredeyse hepimiz biliyoruz. Kur’an’da ve hadislerde güzel ahlak üzerine çok vurgu yapılan konulardan biridir.

Peygamberimiz, “ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” buyurarak ilettiği dinin güzel ahlakla temellendiğini vurgulamıştır. Kendi hayatında da öğütlediği şeyleri bizzat yaşayarak herkese örnek olmuştur. Ayrıca güzel ahlakla ilgili hadislerde peygamberimiz bir insandan beklenen davranış ve tutumları çok kez ifade etmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de güzel ahlaklı olmamız gerektiği birçok ayette ifade edilmiştir. Ahlakla ilgili her ayette başka bir güzel ahlak özelliği ön plana çıkarılmıştır.

Yüce kitabımızda ve hadislerde ahlak vurgusunun fazla olması İslam dininin güzel ahlakı esas alan bir din olduğunu göstermektedir.

İnsanların en güzel ahlaklısı Peygamber efendimizdir. Güzel ahlaklı olan biri hem toplum içinde saygı görür hem de dininin gereğini yapmış olur. Ayrıca peygamber efendimizi örnek almanın en iyi yolu onun güzel ahlakını uygulamaya çalışmaktır.

İlgili yazı: Güzel ahlaklı bir insan ne gibi özelliklere sahiptir?

Leave a Comment