Neden Ülkemizde Yetişen Ürünleri Tüketmeliyiz?

Tüketim yaparken ülkemizde yetişen ürünleri tercih etmek daha doğru bir davranıştır. Bu yazıda neden ülkemizde yetişen ürünleri tüketmeliyiz sorusuna cevap vereceğiz. Ülkemizde yetişen ürünler yerli ürünlerdir.

Ülkemizde yetişen ürün varken onun yerine yetişmeyen ürünü tüketirsek dışarıdan daha fazla almamız gerekir. Bu da ekonomik olarak bizi daha zor duruma sokar. Bir ürün ülkemizde yetişmiyorsa onu mutlaka yurt dışından almışız demektir.

Yurt dışından ürün almak demek ülkenin parasının azalması demektir. Yurt dışına ürün satmak ise ülkenin para kazanması demektir. Ülkemizin zenginliği hepimizi etkiler. Bu nedenle hem yurt dışına satılacak ürünler yetiştirmeli hem de tüketirken ülkemizde yetişen ürünleri tercih etmeliyiz.

Ülkemiz bereketli topraklara sahip bir ülkedir. Bu nedenle ülkemizde ihtiyaç duyduğumuz gıda maddelerinin çok büyük bir bölümü zaten yetişmektedir. Meyve, sebze, tahıl, bakliyat bunların hepsinde ülkemizde yetişen ürünleri tercih edebiliriz.

Neden ülkemizde yetişen ürünleri tüketmeliyiz

Ülkemizde Yetişen Ürünleri Kullanmanın Faydaları

Birçok açıdan yerli ürün kullanmak ülkemize fayda sağlar. Bu faydayı vurgulamak için ülkemizde uzun yıllar yerli malı haftaları düzenlenmiştir. Bu faydalardan birkaçına değinelim:

  • Ülkemizde yetişen ürünleri tercih edersek ülkemizin parası yurt dışına gitmemiş olur.
  • Yerli ürün kullanmak yerli üreticiyi yani bizim insanımızı desteklemektir. Kendi insanlarımızı desteklemeliyiz.
  • Ülkemiz ürün çeşitliliği açısından çok bereketli ve zengin bir ülkedir. Bu ürünler bize yeterli gelecektir.
  • Ülkemizdeki ürünleri tercih etmek bizim bağımsızlığımızı güçlendirecektir.
  • Yurt dışından gelen ürünler daha uzun yoldan geldikleri için daha çok yakıt yakmakta ve çevreye daha fazla zarar vermektedir.
  • Yerli olmayan ürünler bazen yerli olanlar kadar kaliteli olmayabilir. Her zaman yabancı ürünleri daha kaliteli olarak değerlendirmemek gerekir.

Ülkemizde tarım sektöründe çalışan çok insan bulunmaktadır. Eğer ülkemizde yetişen ürünleri tercih edersek bu insanlar para kazanır. Tarım sektörü ile ilgili meslekler oldukça çeşitlidir. Milyonlarca insan geçimini bu şekilde sağlamaktadır.

Leave a Comment