Ders Çalışma İsteği Nasıl Gelir?

Hepimizin öyle ya da böyle ders çalışması gerekiyor. Hedeflerimiz var ve bu hedeflere ders çalışmadan ulaşmak mümkün değildir. Ancak bazılarımız ders çalışmaya karşı aşırı isteksiz. Ders çalışmak kimimize ölüm gibi geliyor. Bu yazıda ders çalışma isteği nasıl gelir konusu üzerinde duracağız. Ders çalışma isteği getiren şeyler iyi bilinirse bu sorunu çözmek daha kolay olur.

En çalışkan öğrencilerin bile zaman zaman dersten soğuduğunu görmekteyiz. Yani bu problem size özgü bir problem değildir. Bunun nedenlerini doğru tespit edersek doğru çözümü de bulabiliriz. Yazıyı baştan sona dikkatli okumanızı ve anlatılanları uygulamanızı rica ediyoruz.

Ders çalışma isteği nasıl gelir

Ana Sorun: Motivasyon Eksikliği

Bir şeyi yapma isteğine motivasyon demekteyiz. Yaptığımız her şeyi belirli bir motivasyon ile yaparız. Eğer ders çalışmaya karşı motivasyonumuz yoksa ders çalışma isteği de gelmez.

Demek ki ders çalışma isteği uyandırmak için ana faktör motivasyonu yükseltmektir. Ancak motivasyonu yükseltmek sanıldığı kadar kolay olmayabilir her zaman. Motivasyonunuzu arttıracak şey hedeflerinizdir. Dolayısıyla doğal bir motivasyonunuz zaten vardır. Mesele bunun düşmesini engellemektir.

Motivasyon neden düşer peki? Yapılan araştırmalar gösteriyor ki öğrencilerin birçoğu ders çalışsam da yapamam şeklinde düşünüyor. Ders çalışma uzun soluklu bir süreçtir. Meyvelerini toplamanız biraz zaman alacaktır. Durum böyle olunca da buna uygun bir şekilde motivasyon ayarlamak kolay olmamaktadır.

Ders çalıştıkça aslında bundan fayda elde ediyor ve ilerliyorsunuz. Bunu her zaman hissetmediğinizde motivasyon kaybınız olacaktır. Motivasyonu arttırmanın ana yolu dersten sağladığınız faydayı ortaya koymaktır.

Çözüm Yaklaşımı: Merdiven Basamağı Sistemi

Ders çalışma sürecinde her dersi bir merdivene benzetebilirsiniz. Dersi hiç bilmeyenler 0. basamakta durur. Dersin tamamını eksiksiz öğrenen de son basamağa gelmiştir. Eğer dersi biraz olsun biliyorsanız bu merdivenin başlangıcında bir yerde düşünün kendinizi.

Her konuyu hallettiğinizde, her yeni bilgiyi öğrendiğinizde bir basamak daha ileri gidiyorsunuz. Amacınız basamakları çıkmak olmalıdır. Ya hep ya hiç mantığını bir kenara bırakın. İlerleme küçük adımlarla siz tam fark edemeden gerçekleşir.

Çalıştığınız her derste her öğrendiğiniz bilgiyi bir adım yukarı çıkmak olarak görmelisiniz. Mesela matematikte 3. basamakta duran birisiniz. Çözmeyi öğrendiğiniz yeni bir soru tipiyle 4. basamağa çıkmanız demektir.

Her dersi bir basamaklar dizisi olarak değerlendirmek ve kısa vadeli ders hedefleri koymak zorundasınız. Bu şekilde ders çalışma isteğiniz ve motivasyonunuz canlı kalacaktır.

Disiplinden Taviz Vermemenin Önemi

Ders çalışma isteğinin gelmesi demek ders çalışmaktan zevk almak demek değildir. Günümüzde dikkatimizi dağıtacak çok şey bulunuyor. Böyle bir ortamda ders çalışmaktan zevk almamız her zaman mümkün değildir. Ders çalışmayı istemek ona karşı yükselen motivasyonun bir sonucudur. Emin olun çok çalışan insanlar da çok zevk almıyorlardır.

Bazı günlerde gerçekten ama gerçekten ders çalışmayı canımız hiç istemez. Ya da ders çalışacak motivasyonu yakalarız ancak kısa sürede o duygu çekip gider.

Bu durumda devreye girecek şey disiplindir. Motivasyonumuzu ayarlayıp güzel bir ders programı yaptıktan sonra artık buna bağlı kalmak zorundayız. Keyfimiz yoksa bile bunu zorlamalıyız.

Belirli bir aşamadan sonra bir şeyi disiplinli bir şekilde gerçekleştirmek size mutluluk verecektir. Yukarıda anlattığımız basamak sistemiyle her seferinde kendinizi ileriye taşıma duygusu zamanla alışkanlık haline gelecektir.

Basit Bir Sistem Uygulayın!

Ders çalışmayı karmaşık hale getirecek karmaşık programlar ve zor hedefler sizin kendinize yapabileceğiniz en büyük kötülüktür. Sınav dönemi dışında günde 2 saat, sınav senesi de günde 6 saat fazlasıyla yeterli olacaktır.

İmkansız programlar hazırlamayın. Çok fazla kaynağı masanızda bırakmayın. 1 veya 2 kaynaktan çalışın. Bu kaynak bitmeden diğerine geçmek yok şeklinde kendinizi dizginleyin.

Eğer her ders başına oturduğunuzda kendinize yeni program hazırlamayı ya da yeni bir kaynağa başlamayı düşünüyorsanız beyniniz ders çalışmaktan kaçmak için size oyu oynuyor demektir. Bu oyunlara gelemeyin. Basit bir program ve basit bir kaynakla düzenli devam etmek daha iyi sonuç verecektir.

Ders çalışmakla duygusal bir bağ kurmayın. Bunun yerine bunu profesyonel bir iş ve başarıya giden bir yol olarak görün. Bu şekilde ders çalışma isteğiniz daha kolay gelecektir.

Leave a Comment