Savcı Olmak İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Savcılık çok havalı bir meslek öyle değil mi? Bu yazıya da savcı olmayı düşündüğünüz için geldiniz. Sizler için savcı olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir kısaca derleyeceğiz. Ayrıca bazı ek tavsiyelerle iyi bir savcının sahip olması gereken özellikler üzerinde de duracağız.

Savcı olmak için aşağıdaki derslerin iyi olması gerekir:

 • Türkçe
 • Matematik
 • Edebiyat
 • Tarih
 • Coğrafya

Bu saydığımız dersleri çok iyi bilirseniz hukuk fakültesini kazanırsınız. Mezun olduktan sonra ise savcı olmak için tekrar sınava gireceksiniz. Bu sınav hukuk bilgisi ağırlıklı olacaktır.

Burada matematik dersi önemiyle ön plana çıkmaktadır. Matematik denince de her seviyedeki matematik ve geometri kast edilmektedir. Çünkü sizin rakiplerinize fark atacağınız ana alan matematiktir.

Bunun dışında Türkçe ve edebiyat dersleri de son derece önemlidir. Matematik kadar puan getiren bu iki dersten yüksek net yapmak ise matematiğe göre daha da kolaydır.

Savcı olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir

Savcı Olmak İçin Gerekenler

Savcı olmak için ilk yapmanız gereken eşit ağırlık (TM) puan türünden hukuk kazanmaktır. Ardından hukuk fakültesini başarıyla bitirip hakimlik – savcılık sınavlarına girebilirsiniz. Bu sınavlarda gereken puanı geçerseniz mülakata çağrılırsınız. Merkezdeki bu mülakatlarda başarılı olanlar ise savcı olma yoluna girerler.

Savcı olmak için hangi liseye gidilir tarzı sorular da çok soruluyor. Bunun için gitmeniz gereken özel bir lise türü yoktur. Hangi liseye giderseniz gidin eşit ağırlık puan türünden yüksek puan yapmak hukuk kazanmak için yeterli olacaktır.

Eğer iyi bir Anadolu lisesinde okursanız elbette başarı şansınız artacaktır. Çünkü iyi bir lisede arkadaş ortamı da daha olumlu ve başarılı olacaktır.

Savcı Olmak İçin Gereken Kişisel Özellikler

Şunu belirtmek gerekir ki savcılık yargı biriminin çok önemli bir basamağıdır. Savcılık bu nedenle bir kamu görevidir. Yani özel sektörde savcı olma gibi bir şansınız bulunmuyor. Dolayısıyla bu önemli kamu görevini üstlenecek insanların da mülakatla özel seçilmesi gerekmektedir.

Bu açıdan savcı olmak için aile sicili de dahil olmak üzere birçok özelliğiniz ele alınacaktır. Ancak özel olarak gereken bir fiziksel özellik belirtilmemiştir.

Savcılıkta sahip olmanız gereken kişisel özelliklerin başında iletişim kabiliyeti gelir. Bir konuyu karşınızdakine açık bir şekilde ifade edebilme özelliğiniz önemlidir. Yine oturaklı bir karakter ve kendinden emin bir duruş önemlidir.

Bu kriterlerin hepsi birden önemlidir. Ancak tek tek hangisine ne kadar puan verildiği genellikle belirtilmez. Buna mülakatı yapan heyet karar verecektir.

Eğer savcı olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken hukuk fakültesi kazanmaktır. Hukuk bölümünü okurken birçok konu hakkında zaten bilgi sahibi olacaksınız. Savcılık nedir, hakimlik nedir, yargı nedir gibi konuları hukuk okuyunca zaten derinlemesine irdeleyeceksiniz.

Bu arada hakim olmak için veya avukat olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir derseniz yine aynı dersleri sayabiliriz. Çünkü bu üç meslekte de gereken temel etken hukuk bölümünden mezun olmaktır.

İyi Bir Savcı Nasıl Olunur?

Biraz da iyi bir savcı nasıl olunur değinelim. Böylece bu hedefi olan adaylar kendilerini daha iyi hazırlama şansı bulabilecektir.

 • Savcı olmak için öncelikle hukuk mezunu olmanız gerekiyor. Kazanmak için ise yukarıdaki derslerin önemini vurguladık.
 • Bir savcı her şeyden önce iyi bir hukukçudur. Ceza hukuku başta olmak üzere hukuki mevzuata ve işleyişe hakim olmak önemlidir.
 • Eğer imkan bulursanız iyi bir üniversitenin hukuk bölümüne girin. Kısacası iyi bir hukuk bölümünden mezun olmanız avantajdır.
 • Yüksek bir notla ve okulu uzatmadan hukuktan mezun olmak ilerleyen dönemlerde de size katkı sağlayacaktır.
 • Okul okurken dahi çevre edinmeye, iletişim kabiliyetinizi geliştirmeye özen gösterin.
 • Mümkünse yabancı dil öğrenin. Her alanda işinize yarar.
 • Çok okuyun ve çok araştırın. Hukuki konular başta olmak üzere birçok konuya merakınız olsun.

Yukarıda saydıklarımız iyi bir savcı olmak isteyenlere yol gösterecek temel basamaklardır.

Leave a Comment