Endüstri Mühendisliği İçin Hangi Dersler Önemli?

Endüstri mühendisliği uzun süredir popülerliğini korumayı başarmış bir mühendislik alanıdır.  Diğer mühendisliklerden de çeşitli dersler içeren bu alanın temelinde matematik bulunmaktadır. Mesleği yaparken gerekenlerin yanında bir de bu mesleği kazanmak için önemli dersler bulunmaktadır. Bu yazıda endüstri mühendisliği için hangi dersler önemli bu konu üzerinde duracağız.

Endüstri mühendisi olmak için önemli olan dersler şöyle sıralanabilir:

  • Türkçe
  • Matematik
  • Fizik
  • Kimya
  • Biyoloji

Özellikle matematik dersi hem sınav açısından hem de bölümde okumak açısından ekstra önemlidir. Endüstri mühendisi olmak isteyenler matematiğe ağırlık vermelidir.

Sınavda karşınıza bu derslerin yanında az da olsa tarih, coğrafya, felsefe ve din kültürü soruları da çıkacaktır. Genel hatlarıyla da olsa bu dersleri de bilmek önemlidir.

Endüstri mühendisliği için hangi dersler önemli

Endüstri Mühendisi Ne Yapar?

Endüstri mühendisliği diğer mühendisliklere göre biraz daha karmaşık gelir. Tabi bu durum mesleği bilmeyenler için öyledir. Aslına bakarsanız endüstri sanayi demektir. Endüstri mühendisliği de sanayi mühendisliği olarak çevrilebilir. Fakat çalışma alanı sadece fabrikalar değildir.

Endüstri mühendisliğinde anahtar kavramlar üretim yönetimi, planlama, verimlilik gibi kavramlardır. 

Bu kavramlar aslında çoğu iş alanında vardır. Endüstri mühendisleri doğrudan üretim yapmamakla birlikte üretimin planlanmasını yaparlar. Örneğin bir fabrikada çalışma periyotları, bakım süreci, ham maddenin gelmesi, ürünlerin depolanması, stokların yenilenmesi gibi bütün süreçler endüstri mühendisliği planlamalarıyla mümkündür.

Verimlilik burada anahtar kavramdır. Kaynakları israf etmeden en az maliyetle ve en yüksek başarıyla üretim gibi ekonomik faaliyetleri yönetmek esastır. Burada üretim her zaman fiziki bir madde olmayabilir. Hizmetlerin üretilmesi de aynı şekilde verimlilik esasına göre yönetilir.

Endüstri Mühendisliği Dersleri Zor Mudur?

Endüstri mühendisliği bölümünde mühendisliğin her alanına biraz dokunursunuz. Çünkü bir endüstri mühendisi aslında bir işletmedeki bütün süreçlerle öyle veya böyle ilişkilidir. Bu nedenle farklı disiplinlerden farklı dersler alınmaktadır.

Buna rağmen endüstri mühendisliğinin ders açısından çok zor olmadığını belirtmeliyiz. Birkaç ders dışında çoğu ders az bir çalışmayla dahi geçilebilir. Bölümün ana derslerinde biraz zorlansanız dahi bunları da iyi bir çalışmayla geçebilirsiniz.

Dersleri geçmek çok zor olmasa bile dersleri iyi öğrenmek ciddi bir çaba gerektirecektir. Sizin amacınız dersleri geçmek değil aynı zamanda iyi öğrenmek olmalıdır.

Bölüme giren her öğrencinin iyi bir ortalamayı hedeflemesi ve derslere olabildiğince önem vermesi esastır. Aksi taktirde bölümü bitirseniz dahi kendinizi yeterince yetiştirmemiş olursunuz.

Üretim sadece okulda öğrenilebilecek bir husus değildir. Bu nedenle okul sürecinde iyi yerlerde staj yapmak da fark yaratacaktır. Mezun olmak için zaten yaz dönemlerinde zorunlu stajlarınız olacaktır.

Endüstri Mühendisliğinde Üniversite Önemli Midir?

Kısaca cevap verirsek evet önemlidir. Ancak çok iyi bir üniversitede okumadığı halde kendini geliştirip çok daha iyi yerlere gelen birçok mühendis de bulunmaktadır. Bu nedenle önemlidir ama tek şart değildir ve kendini geliştiren biri bu farkı telafi edebilir.

Siz eğer henüz bölüme girmediyseniz hedefinizi iyi bir üniversite şeklinde tutun. İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi, Bilkent, Koç gibi üniversiteler iyi üniversitelerdir. Bunları hedeflemenizi öneririz.

İyi bir üniversitede okumanın birçok avantajı vardır. Bu avantajların en önemlisi yabancı dildir. Bugün bir mühendisin yabancı dil bilmesi çok önemlidir. Yabancı dil öğrenmek sanıldığı kadar basit bir işlem değildir. Üniversitenin yabancı dilinin olması bir avantaj sağlayacaktır.

Eğer üniversitenizde yabancı dil çok güçlü değilse mutlaka bunu telafi etmelisiniz. İyi bir İngilizce bir endüstri mühendisi için vazgeçilmezdir.

Leave a Comment