9. Sınıfa Geçenlere Tavsiyeler

İnsan hayatında çeşitli köşe taşları bulunmaktadır. Bu köşe taşlarında doğru hareket etmek sizi bir sonraki seviyeye daha başarılı taşımaktadır. 9. sınıf da bunlardan biridir. Bu yazıda 9. sınıfa geçenlere tavsiyeler verecek ve ileride “keşke” demenize engel olacak bazı önemli noktalara değineceğiz.

Orta okul bitti. Artık lise öğrencisisiniz. Bir sonraki durağınız ise üniversite olacak. Bu seneyi dengeli bir şekilde geçirmek hem lise hayatınızın iyi geçmesine hem de iyi bir üniversite kazanma ihtimalinize katkı yapacaktır.

Bir şey nasıl başlarsa öyle devam ediyor. 9. sınıfta yapılanlar bütün lise hayatına etki ettiği için bu yıl gerçekten çok önemlidir.

Basitçe söylemek gerekirse ders çalışma alışkanlığı olmayanlarla arkadaşlık kurduğunuzda bu arkadaşlık sizi de etkiliyor ve lise hayatı boyunca çok da çalışmıyorsunuz. Bu basit bir karar gibi geliyor ama sonradan pişmanlığa neden olabiliyor.

9. sınıfa geçenlere tavsiyeler

9. Sınıfa Geçenler Yaz Tatilinde Ne Yapmalı?

9. sınıfa geçtiğiniz yaz ilk yapmanız gereken şey şöyle rahat bir nefes almaktır. Ardından tercih süreçleri ve hangi okula yerleşeceğiniz gibi işlemler var. Bunları da hallettikten sonra kafanız rahat bir şekilde lise hayatına başlayacağınızı düşünün. İlle bir ders çalışmanızı beklemiyoruz.

Okuyacağınız okul belli olduktan sonra bu okulu gidip gezin. Hakkında toplayabileceğiniz kadar bilgi toplayın. Okulun ne zaman açıldığı, tarihçesini ve üniversite sınavlarındaki genel başarısını öğrenin.

Ardından lisede ders çalışmanızı sağlayacak bir çalışma ortamı oluşturun. Ders çalışma masası ve kitaplar için küçük bir dolap bu konuda yeterli olacaktır. Lisede düzenli olmaya özen gösterin. Bu düzenin ilk adımlarını şimdi atın.

İlle de ders çalışmak istiyorum ben diyorsanız size tavsiyemiz şöyle bir lise müfredatında neler var görmeye çalışın. Konu listesini oluşturun. Eğitim yılında neyle karşılaşacağınızı bilirseniz zihinsel olarak daha hazırlıklı olursunuz.

Lisede İlk Yapılması Gerekenler

Liseye geçen öğrencileri bir heyecan sarar. Bu heyecanla bazen çok aceleci davranılabilir. En güzel arkadaşlıklar lise yıllarında kurulur. 9. sınıfta tanıştığınız biriyle bazen bir ömür arkadaş kalırsınız. Ancak burada yapacağınız hata fazla sosyal olma çabasına girmek ve acele etmektir. Hiç merak etmeyin. Kafanıza uygun arkadaşlar zamanla sizi bulacaktır.

Liseye hazırlık sürecinde ders çalışma açısından yıpranan bazı adaylarda gereğinden fazla rahatlama hissi ve ders çalışmama kararı oluyor. Bu yaygın durum önlem alınmazsa epey zararlı sonuçlara neden oluyor. Dersten kopan öğrenci ipin ucunu kaçırınca kolay kolay bir daha yakalayamıyor.

9. sınıfa da geçseniz siz henüz bir öğrencisiniz. Asıl sınav olan üniversite sınavına ise daha girmediniz. Öğrencinin temel görevinin öğrenme olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın.

İlk hafta tahtayı görebileceğiniz rahat bir yer bulmaya çalışın. Heyecanlanacak bir durum yok. Herkesle tanışmak için de acele etmeyin. Zaman çok çabuk geçecek ve bu yıllar da bitecek. Liseden geriye kalan en önemli şey başarınız olacaktır.

9. Sınıf Ders Çalışma Tavsiyeleri

Elbette liseye geçtiğiniz için bir miktar dinlenmek sizin hakkınızdır. Ancak bu ders çalışmayacağınız anlamına gelmiyor. Öğrencinin temel işi dersleridir. Bunu her zaman kendinize hatırlatın.

Ayrıca size verdiğimiz ders çalışma stratejisini uygularsanız ders çalışmak asla sizi zorlamayacaktır. Eğlenmeye de oyun oynamaya da bol bol vaktiniz olacaktır.

9. sınıfta en önemli şey yeni gelen lise konularını iyi öğrenmek ve ipin ucunu bırakmamaktır. Bunun için az ama düzenli çalışma taktiğini kullanmalısınız.

Hafta içi her gün 2 saat ve cumartesi 4 saat ders çalışma bir 9. sınıf öğrencisi için yeterli olacaktır. Daha fazla çalışmanıza gerek yok. Pazar günü de komple boş. Ancak bu çalışmayı aksatmadan yapmanız önemlidir.

9. sınıf ders listesi üzerinden eğitim yılı boyunca göreceğiniz dersleri ve haftalık ders sayısına erişebilirsiniz.

Dersle Sosyal Hayat Arasında Dengeyi Tutturabilmek

Liseye geçen ve ergenlik döneminin başlarında olan öğrenci çok ders çalışmak istemez genellikle. Ancak derslerden tamamen kompak da daha büyük sorunlara yol açmaktadır.

Çünkü öğrenci bir süre dersleri boşladıktan sonra toparlarım diye düşünmekte, ancak kaçırılan konular üst üste binince iş karmaşık bir hal almaktadır.

Liseye geçenlere tavsiyeler

Yukarıda belirttiğimiz çalışma saatlerini tutturursanız denge sağlanır ve pişman olmadan güzel bir 9. sınıf süreci yaşarsınız.

Yazılı akşamları bir sonraki günün sınavına çalışmak size çok fayda sağlar. Ayrıca derste not edilenlere bakma, her gün yapacak bir şey olmasa dahi önemli derslerin işlenen konularına bakma çok ama çok büyük faydalar sağlayacaktır.

Lisede 9. sınıf için aklınıza gelen ve dikkat edilmesi gereken bir nokta varsa yorumlarda paylaşabilirsiniz. Böylece liseye yeni başlayanlar sizin tavsiyelerinizden de yararlanabilir.

Leave a Comment