Güzel Sanatlar İçin TYT Yeterli Mi?

Güzel sanatlar fakültesi üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterse de içerisinde birçok sanat bölümü bulunduran önemli bir fakültedir. Bu yazıda güzel sanatlar için TYT yeterli mi sorusunu cevaplayacağız. Böylece sanatçı ruhlu arkadaşlar tercihler açısından kafalarındaki önemli bir soruya cevap bulmuş olacaktır.

Güzel sanatlar fakültesi için TYT yeterli değildir. Her bölüm kendi belirlediği yetenek sınavıyla öğrenci almaktadır. Ancak TYT’de baraj puanını geçmek gerekiyor.

TYT baraj puanı da TYT ile öğrenci alan bölümler için 150 puan şeklindedir.

Her üniversitenin hazırladığı sınav kültürü farklı olduğu için güzel sanatlar fakültelerine hazırlanırken üniversiteye göre hazırlık yapmak gerekiyor.

Güzel sanatlar için TYT yeterli mi?

Örneğin Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesi içerisinde 10’dan fazla ayrı bölüm bulunuyor. Bu üniversiteden üniversiteye göre değişiklik gösterebilir. Üniversiteye göre hazırlık yaparsanız sizin açınızdan daha sağlıklı olur. Ancak her durumda merkezi sınavda temel yeterlilik baraj puanını sağlamanız gerekiyor.

Güzel Sanatlar İçin TYT Barajı Nasıl Geçilir?

Barajı geçmek için en az 16 – 17 net yapmanız gerekiyor. Ayrıca Türkçe veya Matematik testlerinden en az birinden 0,5 (yarım) neti geçmeniz gerekiyor. Fakat bu sizi korkutmasın. Çünkü sınavda net yapılabilecek en iyi ders Türkçedir.

Eğer barajı geçmek istiyorsanız sınavda aksilik yaşamamak adına hedefinizi biraz daha yüksek tutun. Yani sınavda minimum 25 – 30 net yapmayı hedefleyin.

Bu netlerin büyük bir kısmını Türkçe testi oluşturacak. Çünkü Türkçede paragraf başta olmak üzere anlam bilgisi sorularını genel anlama kabiliyetinizle dahi çözebilirsiniz.

Matematikten 1 – 2 net yapsanız yeter. Sosyalden ise tarih ve felsefe gibi derslerde yorum soruları çıkmaktadır. Ayrıca genel kültürünüz varsa din kültürü sorularından da yapabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken temel şey TYT Türkçe denemeleri alıp bol miktarda deneme sınavı örneği çözmektir. Ayrıca temel dil bilgisi konularına da bakıp Türkçe netlerinizi daha da arttırmayı hedeflemelisiniz. Deneme sınavlarını süre tutarak çözmeyi ihmal etmeyin. Böylece sınavda süre sıkıntısı yaşamamak adına antrenman yapmış olursunuz.

Matematik ve sosyalden de en kolay konuları seçip çalışabilirsiniz. Bu testlere de bakmanızı öneririz. Temeliniz yoksa fen dersine bakmanıza gerek yok.

Yetenek Sınavı Nasıl Geçilir?

Barajı geçseniz dahi yetenek sınavlarına girmeniz gerekiyor. Ancak yetenek sınavından önce TYT sınavında olabildiğince yüksek yapmaya bakın. Yetenek sınavları üniversiteden üniversiteye farklılık gösterebilir. Bu nedenle üniversitelere bakıp ne tarz sorular sorulduğunu öğrenmelisiniz. Bu konuda çeşitli forum sitelerinden faydalanabilirsiniz.

Tercih ettiğiniz güzel sanatlar bölümüne göre belirli bir yeteneğinizin de bulunması gerekiyor. Zaten bir alana ilgi duyuyorsanız muhtemelen o alanda belirli bir yeteneğiniz de vardır. Sadece bu yeteneğinizi sınava yönelik geliştirmeyi hedefleyin.

Yetenek sınavına hazırlanırken başınıza gelebilecek çeşitli olasılıklar üzerinde durun. Sorulabilecek soru ve test edilecek yetenek konusunda çeşitli örnek durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca yeteneğim var diyerek asla geçiştirmeyin. Yetenek sınavından düşük puan aldığı için bölüme giremeyen birçok kişi bulunuyor.

Umarız verdiğimiz bilgiler ve yaptığımız tavsiyelerden faydalanırsınız. İstediğiniz bölüme girmeniz temennisi ile…

Leave a Comment