Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Komiserlik ve komiser yardımcılığı meslekleri polis amirliği olarak geçen mesleklerdir. Güvenlik güçlerine katılmak ve bu alanda çalışmak isteyen adaylar için komiserlik ve komiser yardımcılığı önemli bir alternatiftir. Komiser nasıl olunur başka bir yazıda anlatacağız. Bu yazıda komiser yardımcısı nasıl olunur sorunusun cevabını detaylı olarak ele alacağız.

Komiser yardımcısı olmak için birkaç yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri tek tek ele alalım. Ardından komiser yardımcısı olma şartları ve komiser yardımcısı maaşları gibi merak edilen sorulara da cevap verelim.

Nasıl Komiser Yardımcısı Olunur?

Polislerin eğitilmesiyle ilgili ana birim Polis Akademisi Başkanlığı dediğimiz kurumdur. Bu kurumun altında çeşitli okullar vardır. Komiser yardımcısı olmak için geçerli yöntemleri tek tek ele alalım.

Komiser yardımcısı nasıl olunur

1. Polis Amirleri Eğitim Merkezi (PAEM)

Öncelikle PAEM nedir öğrenelim. PAEM komiser olmak isteyenlerin girdiği okuldur. Polis Akademisi Başkanlığının en üst düzey okuludur. Adından da anlaşılacağı gibi bu okulda okuyanlar polis amiri olurlar. Polis amiri olmak demek komiser yardımcısı, komiser, emniyet müdürü gibi görevler üstlenmek demektir. Bu okuldan mezun olanlar önce komiser yardımcısı ardından komiser olarak sırasıyla yükselirler.

PAEM’e başvurmak için önce 4 yıllık bir lisans eğitimini tamamlamak gerekir. Herhangi bir lisans eğitimi yeterli olacaktır.

PAEM başvuru şartları şöyle sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (yabancılar polis amiri olamaz)
 • 4 yıllık üniversite eğitimini tamamlamak (yurt dışında üniversite okuyanlar için YÖK onaylı denklik belgesi gerekir.)
 • Kamu personeli seçme sınavından (KPSS) baraj puanı olan 70 puan veya üstünü almak (emniyet mensupları, şehit, gazi, görev malullerinin eşleri ve çocukları için baraj 63 puandır.)
 • PEAM’in mesleki sınavının düzenleneceği senenin son günü itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak
 • Silahlı görev yapmak için bir engele sahip olmamak
 • Sağlık açısından mesleğe uygun olmak
 • Taksirli suçlar haricinde herhangi bir suçtan daha önce hüküm giymemiş olmak
 • Alkol, uyuşturucu maddesi uyarıcı madde tedavisi görmemiş olmak
 • Daha önce polis eğitim kurumlarından atılmamış olmak
 • Sınav tarihi itibariyle siyasi parti örgütüne üye olmamak
 • Terör örgütleriyle herhangi bir ilişki içinde olmamak
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından geçmek
 • Erkek adaylar için askerlikle ilişiği olmaması

Sıralandığı zaman birçok şart varmış gibi görünüyor ancak b şartların çoğunu normal bir vatandaş taşımaktadır. Bu şartları yerine getiren adaylar başvuru yapar ve PAEM için yapılacak olan eleme sınavına girerler. Yazılı sınav ve mülakatı tamamlayanlar eğitime katılma hakkı kazanırlar.

2. Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM)

Yukarıda belirttiğimiz gibi PAEM genellikle komiser ve üst kademelere gelmek isteyenlerin gireceği okuldur. Bunun dışında da komiser yardımcısı olmak için çeşitli yöntemler bulunur. POMEM dediğimiz eğitim merkezi de yine Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde bulunan bir okuldur.

Ön lisans ya da lisans mezunları adayları arasında polis memuru olmak isteyenler bu okula girerler. Bu okulda eğitim almak için polis alımlarını takip etmek gerekir. Alım olduğunda adaylar bu okulda eğitime başlar. Eğitim yatılı olur ve masrafları devlet karşılar. Eğitimi tamamlayanlar polis memuru olarak göreve başlarlar.

İşte polis memuru olarak göreve başlayanlardan lisans mezunları 2 yıl görev tecrübesinden sonra komiser yardımcılığı sınavına girerek komiser yardımcısı olabilirler. Yazılı ve sözlü sınavın yanında spor elemeleri vardır.

Eğer ön lisans mezunu bir POMEM mezunu iseniz DGS sınavıyla eğitimi 4 yıla çıkararak ya da 4 yıllık bir lisans eğitimi alarak komiser yardımcısı olma hakkı kazanırsınız.

Polislikten komiser yardımcılığına geçişte yaş sınırı 45’tir. Yine meslekte başarılı olanların komiser yardımcısı olma şansı daha yüksektir.

3. Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO)

Polis Akademisi Başkanlığına bağlı bu okul doğrudan polis memuru yetiştirir. Eğer zaten ön lisans veya lisans mezunuysanız POMEM’e girersiniz. Ancak lise mezunuysanız ve polis olmak istiyorsanız doğrudan PMYO’ya girebilirsiniz. Bu okul ön lisans düzeyinde eğitim verir. 2 yıllık bir okuldur ve diğer 2 yıllık okullar gibi üniversite sınavı puanıyla öğrenci alır.

PMYO normal tercih sisteminden tercih edilmez. Üniversite sınavının ilk aşamasında (TYT) gerekli taban puanı almanız gerekir. Bu puan genellikle 250 puandır. Bu puanı yapan öğrenciler Polis Akademisinin sitesinden başvuru yaparlar. Erkek ve kadın adaylar için her sene belirli bir kontenjan belirlenir.

Örneğin 2021 yılı için 2000 erkek ve 500 kadın kontenjan açılmıştır. Alımın nasıl yapılacağı PMYO yönetmeliğine göre belirlenir. Adayların 18 yaşını doldurması gerekir. Kadın adaylar ve askerliğini yapmamış erkekler için üst yaş sınırı 24, askerliğini yapmış erkekler için üst yaş sınırı 26’dır.

PMYO mezunları da POMEM mezunları gibi polis olurlar. Polislikten sonra komiser yardımcılığına geçiş süreci ise aynıdır. Yine eğitimi 4 yıla tamamlamak, sınavı kazanmak, 45 yaşını doldurmak gibi şartları taşıyanlar polislikten komiser yardımcılığına geçiş yapabilir.

4. Polis Özel Hareket (PÖH)

Polis özel harekatta görev yapan polis memurları için de komiser yardımcısı olma şansı bulunur. Yine polislikten komiser yardımcılığına geçiş şeklinde gerçekleşir. Burada da performans notunun yüksek olması önemlidir. Yine aynı genel şartlar geçerlidir. 45 yaş sınırı bulunmaktadır. Meslekten veya memurluktan atılmamış olmak gereklidir.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde lisans okuyanlar için FYO dediğimiz Fakülte ve Yüksek Okullar dediğimiz bir yapıyla da komiser yardımcısı alabilmekteydi. Dönem dönem açılan kurslarla üniversitelerde okuyan öğrencilere de okulda okurken bir yandan da komiser yardımcılığı için eğitim alma şansı sunmaktaydı. Ancak bu uygulama terk edildi. 5 – 6 senedir bu yöntemle öğrenci alınmamaktadır.

Komiserlik, polislik ve komiser yardımcılığı yetiştirmeyle ilgili duyulara polis akademisi duyuru sayfası aracılığıyla buradan ulaşabilirsiniz.

Komiser Yardımcısı Maaşı Nasıldır?

Komiser yardımcısı olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de maaş meselesidir. Elbette polislik, askerlik ve komiserlik gibi meslekler sadece para için yapılmayacak, aynı zamanda manevi tatmini olan mesleklerdir. Ancak çalıştığınız işin karşılığı olarak alacağınız maaş sizin yaşam koşullarınızı doğrudan etkileyeceği için çok önemlidir.

Komiser yardımcısı maaşı ile polis maaşı arasında ciddi bir fark bulunmuyor. Son yıllarda ülkemizde artan enflasyon nedeniyle maaşlar her yıl ciddi oranda güncelleniyor. Bu nedenle her sene maaş miktarı da değişmektedir. Ayrıca maaşı etkileyen bir faktör de kadro derecesidir. Kadro derecesi meslekte geçirilen zamanla birlikte artış göstermektedir.

Polis ve komiser yardımcısı maaşları 2021 yılı itibariyle 7 bin civarındadır. Yeni başlayan komiser yardımcısı yaklaşık bu maaşı alır. Tecrübe arttıkça bu rakam 8 bine yaklaşır. Türkiye şartlarında kötü sayılmayacak bir maaştır diyebiliriz.

Komiser Yardımcısının Çalışma Koşulları ve Görevleri

Lisans mezunu ya da lise mezunu biri komiser yardımcısı nasıl olur yukarıda detaylı olarak anlattık. Komiser yardımcılarının maaşlarına da yeterince değindik. Son olarak mesleği seçmek isteyen ve bu amaçla sınavlara hazırlanmak isteyen adayların merak ettiği diğer bir soruya cevap verelim. Bu da komiser yardımcılarının görevleri ve çalışma koşullarıdır.

Komiser yardımcılarının çalışma saatleri genel olarak yoğundur. Bu yoğunluğu diğer devlet memurluklarıyla kıyaslayarak söylüyoruz elbette. Komiserler ve komiser yardımcıları genellikle nöbet usulü çalışırlar. Normal 9.00 – 17.00 sistemine göre çalışan memurlar da vardır elbette.

Nöbet sistemine göre çalıştığınız zaman diyelim ki 12/24 usulü çalışıyorsunuz. Bu da 12 saat çalışıp 24 saat dinlenmek demektir. Bu şekilde çalışmada aylık çalışma saatiniz yüksek olmakta ancak 1 gün komple izin yapmak da avantaj oluşturmaktadır.

Komiser yardımcılarının görevlerine gelirsek polislere amirlik etmektir diyebiliriz. Ancak bu amirlik emirler yağdırmak şeklinde değildir. Unutmamak gerekir ki komiser yardımcıları da birer polistir. Yaptıkları işler de büyük oranda polislik işleridir.

Komiser yardımcılığıyla ilgili epey bilgi verdik. Bunun dışında aklınıza takılan soru olursa yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Konuyla ilgili bilgi sahibi olan diğer adaylar veya bizler sorularınıza cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Leave a Comment