Psikolog Eşit Ağırlık Mı?

Psikolog olmak pek çok gencin hayali durumunda. Ancak bir çok genç psikolog olmak için lisede hangi alanı seçeceğinden emin değil. Bize bu konuda gelen sorulardan en yaygın olanı psikolog eşit ağırlık mı sorusudur. Aslında burada kast edilen psikolog olmak için eşit ağırlık mı sayısal mı yoksa sözel mi seçmeliyim sorusudur.

Psikolog olmak için psikoloji bölümünü ya da psikolojik danışmanlık ve rehberlik (PDR) bölümünü okumak gerekir. Bu iki bölüm de eşit ağırlık puan türüyle öğrenci almaktadır. Dolayısıyla psikolog olmak için üniversite sınavında eşit ağırlık puan türünü çözmek gerekir.

Adli psikoloji de mi eşit ağırlık ya da klinik psikoloji sayısal mı gibi sorular da geliyor. Bu bölümler psikolog olduktan sonra uzmanlaşma için seçilen alanlardır. Yani adli psikoloji ya da klinik psikoloji seçecek adayların da eşit ağırlık puan türünden puan yapması gerekir.

Psikolog eşit ağırlık mı

Eşit Ağırlık Seçmeden Psikolog Olunur Mu?

Yukarıda belirttiğimiz gibi psikolog olmak için üniversite sınavında eşit ağırlık puan türünüz geçerlidir. Ancak alan dışı tercih diye bir şey vardır. Yani siz lisede sayısal ya da sözel bölümü seçmiş olsanız dahi üniversite sınavında eşit ağırlık testlerini çözerek o alanda puan elde edebilirsiniz. Bu konuda bir engel bulunmuyor.

Eşit ağırlık puan türü için birinci bölüm sınavından sonra ikinci bölümde edebiyat – sosyal testini ve matematik 2 testini çözmeniz gerekir. Buralardan yaptığınız netler puanınızı belirler. Lisede hangi bölüm seçtiğinizin buna pek etkisi yoktur.

Ancak lisede doğru alanı seçmek size şu avantajı sağlar. Eşit ağırlık seçtiğinizi düşünelim. Lise boyunca eşit ağırlık ağırlıklı dersler göreceğiniz için sınava çalışma konusunda avantaj elde edersiniz. Örneğin fen dersleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Sayısal okuyup psikoloji, hukuk gibi bölümler tercih edenler olduğu gibi eşit ağırlık okuyup mühendislik fakültelerine giren öğrenciler de bulunuyor.

Psikolog ve Psikiyatrist Farkı

Psikoloji eşit ağırlık mı yoksa sayısal mı türü soruların sorulmasının en temel nedeni psikoloji ve psikiyatri adında iki alanın olmasıdır. Bu iki alan birbirinden farklıdır.

Psikiyatristler tıp mezunu doktorlardır. Psikiyatristler hastaları tedavi ederler ve onlara ilaç yazarlar. Psikologların ise görevleri daha farklıdır. Psikologlar birçok farklı alanda çalışırlar. Psikoloji mezunları ne iş yapar başlıklı yazıda bu konuyu detaylı olarak anlattık.

Dolayısıyla psikiyatrist olmak için sayısal puan gerekir. Psikiyatrist olmak için 6 yıllık tıp eğitimini tamamlamak, ardından da psikiyatri alanında uzmanlık eğitimi almak gerekir. Bu açıdan bakılırsa psikiyatrist olmak daha uzun ve zorlu bir süreçtir.

Psikolojik desteğe ihtiyacı olan insanlar psikoloğa mı yoksa psikiyatriste mi gitmeliyim gibi sorular sorabilirler. Psikiyatri bir pozitif tıp bilimi iken psikoloji bir sosyal bilimdir. Aralarında bu tarz farklar vardır. Ayrıca psikolog tedaviden ziyade destek amacı taşır.

Psikolog olmak için lisede hangi bölüm okunmalı başlıklı yazımızda alan dışı tercih meselesini daha önce izah etmiştik. Alan dışı tercih imkanı her bölüm için bulunuyor. Sadece alan dışı tercih yaptığınızda okulda görmediğiniz derslere de çalışmanız gerekiyor. Bu da işi daha zor hale getiriyor.

Psikolog Olmak İçin Lisede Hangi Yol İzlenmeli?

Psikoloji için lisede hangi alanı tercih etmeniz öğrendiniz. Şimdi de son olarak size bölümü kazandırmak için bazı tavsiyeler verelim. Öncelikle psikolog yetiştiren ana bölüm psikoloji bölümüdür. Ancak PDR okuyanlar da gerekli eğitimleri tamamlayarak klinik psikolog olabilirler. Buna karşın PDR mezunlarının ana işi psikolojik danışmanlık ve rehber öğretmenliktir.

Eşit ağırlık öğrencilerinin en çok tercih ettiği bölümlerden biri olan psikolojinin diğer eşit ağırlık bölümlerine kıyasla biraz daha yüksek olduğunu görebiliriz. Bunun için lisede doğru bir çalışma programı uygulamak gerekiyor.

Sayısal öğrenciler için matematik ne kadar önemliyse eşit ağırlık öğrencileri için de o kadar önemlidir. Sanki matematiğin eşit ağırlıkta bir önemi yokmuş gibi bir algı bulunuyor. Bunu yıkarak işe başlamak gerekir.

Lisenin ilk yıllarından itibaren güçlü bir matematik alt yapısı oluşturun. Hem birinci bölüm hem de ikinci bölüm matematiğiniz oldukça iyi olsun. Böyle olduğu takdirde son sene edebiyat ve coğrafya gibi derslere biraz daha ağırlık verme şansınız olur. Ayrıca tarih ve coğrafya derslerinin de güçlü olması gerektiğini unutmayın.

Vakit kaybetmeden Türkçe, matematik, tarih ve coğrafya derslerine çalışmaya başlamalısınız. Bu dersleri iyi öğrenmek ana amacınız olmalıdır.

Leave a Comment