Madeni Para Homojen Mi Heterojen Mi?

Hepimiz madeni paraları kullanıyoruz. Hayatımızda çokça yer edinen bu paraların yapısı hakkında neler biliyoruz? Her şeyden önce madeni paralar birer karışımdır. Peki madeni para homojen mi yoksa heterojen mi? Bu yazıda bu konuya açıklık getireceğiz.

Madeni parayı oluşturan metaller birbiri içerisinde eşit dağılmıştır. Madeni paranın her tarafında aynı özellikler bulunur. Bu nedenle madeni para homojen bir karışımdır.

Metal ve metallerin karışmasıyla elde edilen yapılara alaşım demekteyiz. Alaşımlar homojen karışımlardır. Madeni para bir alaşım örneğidir.

Madeni para homojen mi heterojen mi

Madeni Paranın Yapısı

Madeni para homojen mi heterojen mi artık biliyoruz. Sanılanın aksine madeni paralar heterojen değil homojen karışımlardır. Şimdi de madeni paraların yapısı hakkında kısaca duralım.

Kağıt paranın ortaya çıktığı son 2 yüzyıla kadar aslında bütün paralar değerli madenlerden oluşuyordu. Altın ve gümüş değerli metal olarak doğrudan para olarak kullanılmaktaydı. Zamanla kağıt paraların yaygınlaşmasıyla birlikte bu metallerin para yerine kullanımı da azaldı.

Günümüzdeki bozuk paraya olan ihtiyaç gereği madeni paralar üretilmektedir. Madeni paralarda nikel, bakır, çinko, tunç, alüminyum gibi metaller kullanılmaktadır. Farklı madeni paralarda farklı alaşımlar görmek mümkündür.

Türk madeni paralarına baktığımız zaman bakırın yoğun olarak kullanıldığını görmekteyiz. Bakırdan sonra çinko ve nikel en yaygın metallerdir. Bu metaller homojen karıştıkları için madeni paralar da homojen özellik gösterirler.

Leave a Comment