Anestezi Uzmanı Olmak İçin Lisede Hangi Bölüm Okunmalı?

Lisede bölüm tercihi yapacağımız meslek seçimini de etkilemektedir. Son yıllarda popüler olan anestezi alanı birçok öğrencinin daha küçük yaşlarda ilgisini çekmektedir. Bu yazıda anestezi uzmanı olmak için lisede hangi bölüm okunmalı sorusuna cevap vereceğiz. Öncelikle anestezi uzmanı demek anestezi doktoru demektir. Bunu netleştirelim.

2 yıllık anestezi bölümü okuyanlar anestezi teknisyeni olurlar. Anestezi uzmanlığı ise bambaşka bir süreçtir. Anestezi uzmanı nasıl olunur başlıklı yazımızda anestezi uzmanı yani doktoru nasıl olur aşamalı bir şekilde detaylıca anlattık.

Anestezi uzmanı olmak için lisede sayısal bölüm okunmalıdır. Çünkü anestezi uzmanı olmak için önce doktor olmak gerekir. 6 yıllık tıp eğitiminden sonra sınava girip alan olarak anestezi seçilir.

Tıpta uzmanlık sınavı (TUS) ile seçilen anestezi uzmanlığı bölümünün puanları yıldan yıla ve üniversiteden üniversiteye değişiklik göstermektedir. Siz tıp bitirip de o seviyeye gelene kadar ne olacağını tahmin etmek zor olduğundan mezun olmaya yakın değerlendirmek gerekir.

Anestezi uzmanı olmak için lisede hangi bölüm okunmalı

Sayısal Bölüm Seçilmeden Anestezi Uzmanı Olunur mu?

Anestezi teknikeri olmak için 2 yıllık anestezi bölümü okumak gerekiyor. Teknisyen ve tekniker de farklı kavramlar ve sık karıştırılıyor. Anestezi teknisyeni nasıl olunur başlıklı yazıda teknisyen ve tekniker farklarını ve nasıl olunacağını açıkladık. Burada daha çok anestezi uzmanlığı üzerinde duracağız.

Yukarıda da belirttiğimiz üzere anestezi uzmanı olmak için tıp fakültesi kazanmak gerekir. Tıp fakültesi de sayısal puan türüyle öğrenci almaktadır. Bu durumda lisede sayısal bölüm seçmek gerekiyor.

Peki eşit ağırlık ya da sözel bölüm tercih edenler tıp okuyamazlar mı? Şu an bunun önünde herhangi bir yasal engel bulunmuyor. Elbette eşit ağırlıkçılar da sayısal bir bölüm tercih edebilirler. Ancak bunu yapmak için üniversite sınavında sayısal branşı çözmek gerekecektir.

Lisede eşit ağırlık veya sözel bölüm seçen biri sayısal dersleri görmediği için bu dersleri telafi etmek çok daha zor olacaktır. Bu nedenle eşit ağırlık veya sözel bölüm seçmiş bir öğrencinin üniversite sınavında tıp kazanması daha zordur ve nadir görülür.

Anestezi Uzmanı Ne İş Yapar?

Anestezi uzmanlığı her şeyden önce bir doktorluktur. Yani anestezi teknikerliği ya da teknisyenliğine göre çok daha kapsamlı bir iştir. Dolayısıyla anestezi uzmanının her şeyden önce bir uzman doktor olduğunu hatırlatmakta fayda vardır.

Anestezi dediğimiz olay genellikle ameliyatlarda başvurulan bir yöntemdir. Burada vücudun bir bölgesinin ya da tamamının geçici bir süreyle ağrıya duyarlılığının azaltılması da ya yok edilmesi söz konusudur. Anestezi içeren süreçlerde anestezi uzmanları devreye girer ve süreci yönetirler.

Anestezi uzmanlarının görev ve sorumlulukları şöyle sıralanabilir:

  • Ameliyat programını kontrol ederek ameliyat listesinde gerekiyorsa düzenlenme yapılması
  • Ameliyat öncesi hastayı değerlendirip anesteziyle ameliyatın uygun olup olmadığına karar verilmesi
  • Hastaların ameliyata hazırlanma süreçlerinin yönetilmesi
  • Varsa anestezi teknisyeni, anestezi teknikeri, hemşire gibi bu alanda görevli personelin idaresinin gerçekleştirilmesi
  • Hastaya ameliyat sırasında uygun pozisyon verilmesi
  • Hastaya anestezi ilacının uygulanması
  • Operasyon boyunca hastanın genel durumunun takip edilmesi
  • Ameliyat bitiminde hastanın normal duruma geri dönmesi ve iyileşmesi sürecinde gerekli tedbirlerin alınması ve kontrollerin sağlanması
  • Ameliyat için kullanılan her türlü araç ve gerecin uygunluğunun takibi

Burada saymadığımız daha birçok görev de yine anestezi uzmanının sorumlulukları arasındadır. Bu sorumluluklar çalışılan kuruma göre değişebilmektedir.

Anestezi uzmanı olmak için lisede sayısal bölüm seçmek ya da en azından üniversite sınavında sayısal testleri çözmek gerektiğini söyledik. Anestezi uzmanlığının üniversitelerde yer alan 2 yıllık anestezi bölümüyle alakalı olmadığını da öğrendik. Hedef belirlerken bunları göz önünde bulundurmak gerekir.

Leave a Comment